Revealing the values attributed by the inhabitants in historic urban landscapes: The case of Sivrihisar, Eskişehir in Turkey
Yerel halk tarafından tarihi kentsel peyzaj alanlarına atfedilen değerlerin ortaya çıkarılması: Sivrihisar, Eskişehir örneği
- Tez No: 612834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ, PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Koruma sürecinin bir parçası olarak bir yerin değeri, yerel kullanıcılar dikkate alınmadan tam olarak anlaşılamaz. Yerel halkın yaşadıkları yerle ilişkisine öncelik vermek, koruma sürecinin sürdürülebilirliği için önemli bir role sahiptir. Ayrıca, yerel halkın koruma sürecine katılımı dünya çapında güncel bir konudur. Kültürel miras alanının korunmasındaki öncü kuruluşlar, bildiri ve araştırmalarında bu konuya önem vermektedir. Türkiye'de katılımcı planlama için yasal gereklilikler olmasına rağmen, koruma planlama sürecinde yerel hakı temel alan değer belirleme süreci için için herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu sürecin sonunda yerel halkın önem verdiği kültürel varlıklardan bazı kayıplar olabilir. Bu çalışmada Sivrihisar örneğinde yerel halkın neye değer verdiğini ortaya koyan araç ve yöntemler tartışılmıştır. Bu değerleri ortaya çıkarmak için hazırlanan sosyal araştırmalar Sivrihisarlı yerel halka yöneliktir. Sosyal araştırmalara çalışmanın amacına uygun olarak seçilen 46 kişi katılmıştır. Sosyal araştırmalara katılanların cevapları mekanla ilişkileri açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışma yerel halkın değer belirleme sürecine katılımının tarihi kentsel alanların korunmasına sağladığı katkıları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Value of a place as a part of conservation process cannot be fully understood without considering local users. Giving priority to relationship of the local people with the place where they live has a crucial role for the sustainability of conservation process. Besides, it is a contemporary worldwide issue. Pioneer organizations in conservation of cultural heritage field give importance to this issue in their declarations and researches. In Turkey, although there are legal necessities for participatory planning, there is no legislative regulation for inhabitant-oriented value assessment in conservation planning process. Therefore, at the end of this process, there might be some losses from the cultural assets that local people give importance. In this study, the instruments and methodologies to reveal what local people value are discussed in case of Sivrihisar, Eskişehir in Turkey. Social surveys prepared to reveal these values are directed to the local people of Sivrihisar. Purposefully chosen 46 people participated to the social surveys. The answers of the respondents are evaluated in terms of the relation with the place. This study demonstrates the contribution of local people to the conservation of historical urban landscapes by the participation of them in the value assessment process.