Contributions of plant microbe interactions to enhance drought resistance against forest fires
Orman yangınlarına karşı bitki-mikrop etkileşimlerinin kuraklık direncini artırmadaki katkısı
- Tez No: 612882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMADALI KHALVATI, PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Akdeniz ekosistemlerinde orman yangınları normaldir. Bununla birlikte, son on yılda, Akdeniz havzasında iklim değişikliği ile orman yangınlarının sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle, bu bölgede yangın indisleri kullanılarak yapılan öngörüler gerekli önlemleri almak için çok önemlidir. Bu çalışmada, 1971- 2000 kontrol periyodu temel alınarak 2070- 2099 dönemi için Kanada Orman Yangın Hava İndisi (FWI) kullanılarak öngörülen değişiklikler orman yangını riskini tahmin etmek için kullanılmıştır; Sera çalışması, orman yangınlarına karşı bitki-mikrop etkileşimlerinin kuraklık direncini artırmadaki katkısını araştırmak amacıyla yapılmıştır. RCP4.5 ve RCP8.5 senaryo setleri alt ölçeklendirme yöntemi ile 50 km çözünürlükte koşulmuş MPI-ESM-MR ve HadGEM2-ES küresel iklim modelleri kullanılmıştır. Ayrıca, ECMWF'nin 1980-2012 dönemi kapsayan ERA-Interim gözlem verisi modellerin performansını test etmek için kullanılmıştır. Geçmiş yangın riski öngörüsünde MPI-ESM-MR modeli gözlem verisi (ERA-Interim) ile çok benzer sonuçlar vermiştir. Bu yüzden, FWI ile yangın riskini tahmin etmede MPI-ESM-MR modeli bu bölge için daha uygun olabilir. Gelecek projeksiyonuna göre orman yangını riski bu yüzyılın son 30 yılında bölge genelinde önemli ölçüde artacaktır. Sera çalışmasında, yüksek sıcaklık ve su stresi altında arbüsküler mikorizal fungus (AMF) ve konuk bitki arasındaki etkileşim, Muğla orman bölgesinden ve Kütahya maden bölgesinden alınan topraklar, Pinus nigra (Türk çamı) fidanı, Quercus (meşe) fidanı ve Glomus mosseae (AMF) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çünkü AMF, konuk bitkilerin topraktan su ve besin alımını arttırarak orman ekosistemlerinin işleyişini önemli ölçüde etkilemektedir. Çalışmanın sonucu, AMF' nin konuk bitkilerin büyümesini, simbiyotik ilişkilerini ve kuraklık toleransını arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Forest fires are naturals in the Mediterranean ecosystems. However, in the last decade, the number of wildfires has significantly increased in the Mediterranean basin along with climate change. Therefore, forecasts of this region by using fire indices are crucial to take necessary precautions. In the present study, the projected changes for the period 2070 - 2099 concerning the control period 1971 - 2000 were used to estimate forest fire risk by the Canadian Fire Weather Index (FWI) and the greenhouse experiment was conducted to investigate the contribution of plant-microbe interaction against wildfires. RCP4.5 and RCP8.5 emission scenario (IPCC) output of MPI-ESM-MR and HadGEM2-ES dynamically downscaled to 50 km for the CORDEX-MENA domain with the use of the RegCM4 were utilized. ERA-Interim observational data from ECMWF covering the period 1980-2012 were also used to test the performances of models. The output of MPI-ESM-MR gave more similar fire risk prediction with the reforecast of observational data (ERA-Interim). Thus, the MPI-ESM-MR model could be more suitable to estimate fire risk by FWI. According to future projection, forest fire risk will significantly increase throughout the region for the last 30 years of this century. In the greenhouse experiment, interaction between arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) and host plant was evaluated under high temperature and water stress by using soil collected from the Muğla forest area and the mining area in Kütahya, Pinus nigra (Turkish pine) sapling, Quercus (oak) sapling, and, Glomus mosseae since AMF significantly affect the functioning of forest ecosystems by improving the ability of water and nutrient uptake from soil in their host plants. The consequence of the study shows that AMF enhances plant growth, symbiotic relations, and drought tolerance in the host plants.