The impact of ethical leadership on turnover intention through organizational commitment
Etik liderliğin, organizasyonel bağlılık aracılığı ile organizasyondan ayrılma isteğine etkisi
- Tez No: 612883
- Danışmanlar: DR. ORÇUN TÜREGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsan kaynakları, organizasyonun sahip olduğu stratejik varlıklardan biridir. Bu rekabetçi ortamda, şirketler yetenekli çalışanları bulma ve elde tutma konusunda sıkıntı yaşadıkları için, örgütsel bağlılığı sağlama ve işten ayrılmayı önleme gibi konulara özel ilgi gösteriyor. Bu değişkenler ağında, etik liderlik hem örgütsel bağlılık hem de işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi açısından ayrı bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Aslında, uzmanların etik bir çalışma ortamını geliştirmedeki liderlerin rolünü kabul etmelerinin üzerinden epey bir süre geçmiştir (Hegarty ve Sims, 1979). Kurumun önemli bir yönü olan etik liderlik, liderlerin ahlaki ilkelere, değerlere, inançlara sahip olmaları ve bunları somut davranışlara yöneltmeleri, uzun vadede örgüt içinde etik bir iklim oluşturulması açısından önemlidir (Khuntia ve Suar, 2004; Kanungo, 2001).. Bu çalışmanın temel amacı etik liderlik ve örgütsel bağlılığın çalışanların işten ayrılma niyetine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, etik liderlik rolünün tanımlanması, ahlak ve adalet duygusu, güç paylaşımı gibi temel unsurlar örgütsel bağlılığın üç bileşeni üzerindeki etkisi açısından incelenmiştir. Kuruglanan 14 hipotez içerisinden 6'sı kabul edilmiştir. Bulgular, etik liderlerin ahlak ve adalet duygusunun çalışanların devamlılık bağlılığını etkilerken, etik liderlerin güç paylaşım eğiliminin duygusal bağlılık üzerinde doğrudan etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki konusunda ise, duygusal ya da rasyonel olarak daha yüksek düzeyde bağlılık hisseden çalışanların, işten ayrılmalarının daha az beklenebileceği bulunmuştur. Lazar (2004), örgütsel bağlılığın her üç boyutu ve çalışanların işten ayrılma niyetleri arasında negatif ilişki kaydetmiştir. Bununla birlikte, bir başka araştırma da, duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki yakın ilişkiyi doğrulayarak, duygusal bağların çalışanların organizasyonda kalma ihtimalini ne kadar arttırdığını vurguladı (Dyk ve Coetzee, 2012; Galletta ve diğerleri, 2011).
Özet (Çeviri)
Human resources serve as one of the strategic assets, the organization owns. In that competitive environment, companies struggle to find and keep talented employees, as developing a strong interest on nurturing organizational commitment and decreasing turnover intention. In that web of variables, ethical leadership emerge as a distinct topic in terms of its effect on both organizational commitment and turnover intention. In fact, it has been a while whereby experts acknowledged leaders' role in nurturing an ethical working environment (Hegarty & Sims, 1979). Ethical leadership as a significant aspect of the organization, as leaders' as having moral principles, values, beliefs and exerting these to concrete behaviors, in the long term establishing an ethical climate within the organization (Khuntia & Suar, 2004; Kanungo, 2001). The main objective of this study is to study the effect of ethical leadership and organizational commitment on employee turnover intention. For that aim, main components of ethical leadership as of role.clarification, morality.and.fairness, power.sharing are studied against three.components.of.organizational.commitment.. Accordingly, 14 hypotheses were formed under 2 main dimensions (ethical leadership.on organizational.commitment.and the latter,.on turnover intention), among which 6 were accepted. The findings suggested that ethical leaders' sense of morality and fairness seem to affect continuance commitment of employees, whereas ethical leaders' power sharing tendency. Seem to have direct impact on affective commitment. On the other hand, searching for the relationship between.organizational commitment and turnover intention, it was found that, employees who sense higher levels of commitment, either emotionally or rationally, would be less expected to quit the job. Lazar (2004) stated the negative correlation with three dimensions of organizational commitment and turnover intention of employees. However, another field of inquiry verified the close relationship between affective commitment and turnover intention, emphasizing how emotional ties overweigh employees' likelihood to stay in the organization (Dyk & Coetzee, 2012; Galletta et al., 2011).