Pamuklu kumaşların pad-roll ve pad-steam yöntemlerine göre ağartma işlemlerinin optimizasyonu
- Tez No: 6129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu araştırmada ham pamuklu kumaş ve haşıl sökme+ bazik işlem görmüş kumaş örnekleri, pad-roll ve pad-steam yöntemlerine göre abartılmıştır. Ağartma işlemleri belirli bir deneme deseni seçilerek yap ılmıştır. Bulunan değerler, regresyon analizi kullanı larak- geniş bir alanda incelenmiştir. Ağartmalar so nucu elde edilen beyazlık derecesi, mukavemet ve hid rofillik değerleri gözönüne alınarak, optimum ağartma şartları araştırılmıştır ve sonuçlar bir tablo halinde, toplu olarak sunulmuştur. ABSTRACT In this research, gray and desized+ scoured cotton fabrics are bleached by pad-roll and pad-steam processes The bleaching processes are carried out by using certain desings of experiments. The measured valous are examined in a large skale by using regression analysis method. After the calculatian, optimum bleaching conditions are reseached by using the obtained whiteness degree, strength and absorbance values from the regression equations and resulting values are tabulated.