Avrupa Birliği'ne aday ülkelerin (Karadağ, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk) Türkiye ile AB genişleme politikası çerçevesinde karşılaştırmalı analizi
Comperative analysis between European Union candidate countries (Montenegro, Serbia, North Macedonia, Albania) and Turkey within the scope of the expansion policy of the EU
- Tez No: 612910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Avrupa Birliği, bugün 28 üyeye sahip siyasi ve ekonomik bir birliktir. Birlik, genişleme politikası kapsamında üye sayısını artırmayı hedeflemektedir. Genişleme politikası son yirmi yıllık süreçte AB'nin gelişmesinin esasını oluşturur. Mevcut genişleme gündemi, aday ülkeler (Karadağ, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Türkiye) ve potansiyel aday ülkelerden (Bosna Hersek, Kosova) oluşmaktadır. AB, genişleme politikası doğrultusunda Batı Balkan ülkelerine yoğunlaşmıştır. Batı Balkanların ve Türkiye'nin Birliğe üyeliği ve AB ile entegrasyonu üye devletler tarafından önemli görülmektedir ancak aday ve potansiyel aday ülkeler, AB üyelik sürecinde diğer Avrupa ülkelerinden daha farklı şartlarla karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmada bu koşullar, bu koşulları çevreleyen değişiklikler, Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylık süreci ve aday ve potansiyel aday ülkelerin adaylık süreçleri ile Türkiye'nin adaylık sürecinin karşılaştırmaları incelenecek ve bu karşılaştırmalara bağlı olarak değerlendirmeler yapılacaktır. Anahtar Kelimeler : Genişleme, Aday Ülkeler, Potansiyel Aday Ülkeler, Karşılaştırma
Özet (Çeviri)
The European Union is a political and economic union with 28 members today. The Union aims to increase the number of its members within the scope of the enlargement policy. Enlargement policy is the basis of EU devolopment in the last two decades. The current enlargement consists of candidate countries (Montenegro, Serbia, North Macedonia, Albania and Turkey) and potential candidate countries (Bosnia-Herzegovina, Kosovo). The EU has focused on Western Balkan countries in line with its enlargement policy. Union membership in the Western Balkans and Turkey and their integration with the EU is considered important by the member states of the EU. However, candidate and potential canditate countries face different conditions in the EU accession process than other European countries. In this study, these conditions, changes surrounding these conditions Turkey's European Union membership process and comparison between candidate and potential candidate accession process and Turkey's accession process will be examined and assessments will be made based on these comparisons. Key Words Enlargement, Candidate Countries, Potential Candidate Countries, Comparison