Dışsal ödül beklentisinin öz kararlılık kuramı çerçevesinde motivasyona etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of extrinsic reward expectancy on motivation, in the frame of self-determination theory: A research in banking sector
- Tez No: 612951
- Danışmanlar: PROF. FÜSUN ÇINAR ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dışsal ödüllerin motivasyona etkisi örgüt bazında yapılan araştırmalarda uzun süre tartışılan konulardan biri olmuştur. Ancak, araştırmalardaki bu etki konusunda birbiri ile çelişen yaklaşımlar da bulunmaktadır. Ödül ve motivasyonla ilgili kuramlar iki gruba ayrılabilir. İlk gruptaki kuramlar motivasyonu arttırmak için dışsal ödüllerin kullanılması gerektiğini savunmaktadır. Bu kuramlar motivasyonu“çaba”veya“performans”olarak ele almakta ve artan çaba veya performans motivasyon seviyesini yükseltmektedir. İkinci grup, dışsal ödüllerin içsel motivasyonu düşürdüğünü belirtmektedir. Bu kuramlara göre; kişiler davranışlarının gerekçesini işin kendisinden çok, dışsal ödüle bağlamaktadırlar. Bu nedenle içsel motivasyon düzeyleri düşmektedir. Öz kararlılık kuramı motivasyonu; motive olmama, dışsal, içe yansıtılmış, tanımlanmış ve bütünleşmiş etki ile içsel motivasyon olarak kalitesine göre altı motivasyon türüne ayırmaktadır. Bu çerçevede, bu çalışma dışsal ödül beklentisinin motivasyon türlerini nasıl etkilediğini araştırmak amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of extrinsic rewards expectancy on motivation is one of the most enduring debates in organizational research. There has been conflicting approaches dealing with this effect. The theories about reward and motivation can be placed into two groups. The first group advocates the use of extrinsic rewards to enhance motivation. These theories threat motivation as“effort”or“performance”and the level of motivation increases through increased effort or performance. The second group suggests that extrinsic rewards reduce intrinsic motivation. According to the these theories, individuals attribute their behaviors to extrinsic rewards rather than the task itself. For this reason the level of their intrinsic motivation reduces. Self-determination theory proposes that motivation is divided into six types as amotivation, extrinsic regulation, introjected regulation, identified regulation, integrated regulation and intrinsic motivation according to their quality. In this frame, this study has been conducted to investigate how the extrinsic reward expectancy affects the motivation types.