Siklobütan, orotik asit ve 2-nitrobenzoik asit içeren bazı bileşiklerin kristalografik ve kuantum mekaniksel incelenmesi
The crystalographic and quantum mechanical investigation of some compounds containing cyclobutan, orotic acid and 2-nitrobenzoic acid
- Tez No: 612998
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, C22H21NO2 (I), C21H22N4OS (II), C16H17NO3S (III), C24H27N3OS (IV), C23H25NO2S (V), C27H33N3OS (VI) C16H23N6O14Ni (VII) ve C26H22N6O11Zn (VIII) kristalleri sentezlenerek, moleküler ve geometrik yapıları X-ışını kırınım yöntemiyle aydınlatılmıştır. Spektroskopik özellikleri ise Kırmızı–altı (IR) ve Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) teknikleri ile incelenmiştir. (I) ve (II) kristallerinin X-ışını verileri Sinop Üniversitesi'nde, diğer tüm kristallerin tek kristal X-ışını kırınım verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü X-ışınları Laboratuvarı bünyesindeki, STOE IPDS 2 difraktometresi kullanılarak elde edilmiştir. Tüm kristallerin IR spektrumları, 4000-400 cm–1 aralığında kaydedilmiştir. (I)-(VI) kristallerinin 1H ve 13C-NMR spektrumları kloroform (CDCl3) çözücüsü kullanılarak alınmıştır. Deneysel çalışma sonuçlarını desteklemek amacıyla Gaussian 09W ve Gauss View 5.0 paket programları kullanılmıştır. Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (YFT) yöntemleri kullanılarak 6-311G(d,p) baz seti ile bileşiklerin moleküler geometrileri, IR ve NMR spektrumları teorik olarak belirlenerek deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca moleküler elektrostatik potansiyelleri (MEP) ve sınır moleküler orbitalleri (HOMO-LUMO) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, C22H21NO2 (I), C21H22N4OS (II), C16H17NO3S (III), C24H27N3OS (IV), C23H25NO2S (V), C27H33N3OS (VI) C16H23N6O14Ni (VII) ve C26H22N6O11Zn (VIII) were synthesized and their crystal structures were determined by X−ray diffraction technique. Sspectroscopic properties have been investigated by IR and NMR techniques. The data of (I) and (II) were collected at Sinop University, the other crystal data were collected on a STOE IPDS 2 diffractometer in the Crystallography Laboratory of Physics Department at Ondokuz Mayıs University. IR spectra of all crystals recorded. 1H and 13C-NMR spectra of (I)-(VI) were carried out. With the aim of supporting the experimental results, Gaussian 09W ve Gauss View 5.0 softwares have been performed. The molecular geometries, IR and NMR spectra of the compounds have been determined theoretically using Hartree-Fock (HF) and Density Functional Theory (DFT) methods by 6-311G(d,p) basis set and compared with the experimental results. Besides, the molecular electrostatic potentials (MEP) and frontier molecular orbitals (HOMO-LUMO) have also been obtained computationally.