Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi personelinin organ- doku bağışı ve nakli hakkındaki bilgi ve düşünceleri
Trakya University Health Center for Medical Research and Practice Hospital personnel's knowledge and attitudes about organ-tissue donation and transplantation
  1. Tez No: 613070
  2. Yazar: MEHMET KARADON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Organ-doku nakli; vücutta işlevini yerine getiremeyen bir organ-doku yerine canlıdan, beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden ya da kadavradan alınan sağlam ve aynı işlevi yerine getirecek dokunun-organın nakledilmesi işlemidir. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi personelinin organ-doku bağışı ve nakli hakkında bilgi, tutum, düşünceleriyle organ bağış kartı sahip olma durumlarını incelemeyi hedefledik. Çalışmanın evrenini 2131 kişi oluşturmaktadır. Çalışanların yaklaşık %40'ına ulaşmak hedeflenerek rastgele örneklem ile seçilen 853 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmada 1 Şubat-1 Mayıs 2019 tarihleri arasında katılımcılardan sözlü onam alınarak, anketlerini kendilerinin doldurması sağlandı. Verilerin toplanmasında, 25 soru katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, tıbbi durumları ve organ bağışı ile çeşitli görüşlerinin sorgulandığı anket, 17 soruluk Organ Doku Bağışı ve Nakli Konusunda Bilgi Düzey Ölçeği (ODBBÖ) ve 40 soruluk Organ Bağışı Tutum Ölçeği (ODAS) olmak üzere toplam 82 soru içeren anket kullanıldı. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan çalışmamızın istatistiksel analizi SPSS 19.0 programı kullanılarak incelendi. Katılımcıların %11,4'de (97 kişi) organ bağışı kartı bulunmaktadır. Organ bağış kartı olmayan kişilerden %37,7'si (322 kişi) organ bağış kartı almayı düşünmekteydi. Araştırma grubunun ODBBÖ, HMC, FMN ve FBM puanları (ortalama±ss) sırasıyla 11,52±2,51, 97,57±16,68, 21,07±10,05 ve 22,98±9,68 bulundu.
Özet (Çeviri)
Organ-tissue transplantation; Is the process of transplanting a healthy, tissue-organ from the living person, cerebral-death person or cadaver instead of an organ-tissue that cannot function in the body. In this study, we aimed to investigate the organ donation card possession status of Trakya University Health Center For Medical Research and Practice staff with their knowledge, attitude and thoughts about organ-tissue donation and transplantation. The population of the study consists of 2131 people. To reach approximately 40% of the population were targeted to reach 853 people were randomly selected. Verbal consent was obtained from the participants between 1 February- 1 May 2019 and it was ensured that they completed their questionnaires themselves. Data was collected by a questionnaire composed of 82 question of which 25 questions were about socio-demographic characteristics, medical status and their views on organ transplantation, 17-question survey on Organ Tissue Donation and Transplant Knowledge Level Scale and 40-question survey on Organ Donation Attitude Scale. SPSS 19.00 is used to evaluate the data of this cross-sectional and descriptive study. Organ donation card was present in 11.4% (97) of the participants, and among the rest only 37.7% (322) were considering to get an organ donation card. The mean scores of ODTKS, HMC, FMN and FBM the participants were 11.52 ± 2.51, 97.57 ± 16.68, 21.07 ± 10.05 and 22.98 ± 9.68, respectively.