Whisperchat: decentralized instant messaging
Whisperchat: merkezsiz anlık mesajlaşma uygulaması
  1. Tez No: 613103
  2. Yazar: MOHAMED ABDULAZIZ MOHAMED HASSAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ YAZICI, Dr. DAVUT ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Anlık mesajlaşma, iletişim aracı olarak yaygın olarak benimsenmiştir. Çoğu anlık mesajlaşma uygulaması, üstverileri toplar veya sızdırır. Birçok insan, çağdaş ve popüler anlık mesajlaşma uygulamalarının getirdiği güvenlik ve kişisel gizlilik konularının farkında değildir. Hem güvenli hem de tamamen anonim olan merkezsiz ve kullanımı kolay mesajlaşma sistemi öneriyoruz. Bir saldırganın tehlike yaratabileceği merkezi sunucular olmadığından, önerilen sistem sansüre karşı dayanıklıkdır. Ethereum ortamında hafif bir istemci aracılığıyla çalışan uygulamayı, Android ortamında gerçekleştirdik. Önerdiğimiz uygulamanın yalnızca güvenli ve anonim değil aynı zamanda pratik de olduğunu göstermek için başarım değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
Instant messaging has seen wide adoption as a means of communication. Most instant messaging applications either actively collect or leak metadata. Most people are not aware of the security and privacy issues that come with modern popular instant messaging applications. We propose a decentralized, easy-to-use messaging system that is both secure and completely anonymous. It is censorship-resistant as there are no centralized servers for an attacker to compromise. We have implemented the application on the Android platform and runs a light client on the Ethereum platform. We have evaluated the performance of our proposed application to show that it is capable of not only being secure and anonymous but also practical.