Diyabetik ve diyabetik olmayan obez hastalarda plazma asprosin düzeyinin araştırılması
Investigation of plasma asprocin levels in diabetic and non-diabetic patients followed
  1. Tez No: 613104
  2. Yazar: İREM KARAKAYA TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AYTÜRK SALT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Obezite, sağlığı olumsuz etkileyen vücutta anormal ve aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Diyabetes mellitus (DM) ise insülin sekresyonu, insülinin dokular üzerindeki etkisi veya her ikisinin de bozulması sonucunda oluşan hiperglisemi ile karakterize bir metabolik hastalıktır. Prediyabet ise normalin üzerinde ancak diyabet eşiklerinin altında plazma glukoz seviyeleri olarak tanımlanan prediyabet, diyabet gelişme olasılığını tanımlayan bir risk durumudur. Son yıllarda hem obezite ve diyabet sayısı hem de bu hastalıklara bağlı morbidite ve mortalite sayısı artmaktadır. Bu artış hastaların hayat kalitesini bozmakta ve ülkelerin sağlık harcamalarında da gittikçe artan bir yük oluşturmaktadır. Bu noktada obezitenin önlenmesinin yanı sıra obez kişilerde diyabet gelişmesine ve diyabetik komplikasyonlara neden olan fizyopatolojik mekanizmaların aydınlatılması da önemlidir. Asprosin, hepatik glukoz üretimini arttıran ve açlıkla indüklenen beyaz adipoz dokudan salgınan peptid yapıda bir hormondur. Aynı zamanda kan-beyin bariyerini geçerek, doğrudan cAMP' ye bağlı bir yol ile oreksijenik AgRP + nöronlarını aktive eder ve iştahı stimüle eder. Her iki yol üzerinden de kan glukoz seviyesi ve insülin direncini arttırdığı bilinmektedir. Çalışmamızın amacı T2DM, PD ve obezite ile plazma asprosin ilişkini değerlendirmek ve bu üç hastalık için erken tanı için bir marker ve potansiyel bir tedavi hedefi olabileceğini gösterebilmektir. Çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine Aralık 2018-Temmuz 2019 tarihlerinde başvuran T2DM ve PD aynı zamanda obezite tanısı mevcut olan 48 hasta ve 24 kişilik sağlıklı kontrol grubu karşılaştırılarak T2DM, PD ve obezitenin plazma asprosin düzeyi ile ilişkisi araştırılmıştır. Hastaların verileri rutin kontrol sırasındaki muayenelerinde toplanmıştır. Asprosin seviyesi tayini hastaların rutin kontrolleri sırasında alınan serumlarda ELISA yöntemi ile test edilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulguları değerlendirdiğimizde plazma asprosin seviyelerinin, PD ve T2DM tanısı olan hastalar ile kademeli olarak anlamlı korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir (p0,0993 ve T2DM cut-off >0,149). Çalışmamızda PD ve T2DM hastalarında, plazma asprosin düzeyinin kademli olarak artması ve belirlediğimiz cut-off değerleri bu hastalıklarda asprosinin potansiyel bir marke ve tedavi hedefi olabileğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Obesity are defined as abnormal or excessive fat accumulation that may impair health. Diabetes mellitus is a metabolic disorder that is characterized by hyperglicemia as a result of alterations in insulin secretion, its effect on tissues or both. Prediabetes is defined as plasma glucose levels above normal but below the threshold of diabetes, and prediabetes is a risk condition that defines the likelihood of developing diabetes. In recent years, both the number of obesity and diabetes and the number of morbidity and mortality due to these diseases have increased. This increase not only disrupts the quality of life of the patients but also creates an increasing burden on countries' health economy. In addition to preventing obesity, it is also important to elucidate the pathophysiological mechanisms leading to diabetes and diabetic complications in obese individuals. Asprosin is a peptide hormone that increases hepatic glucose production and is released from fasting-induced white adipose tissue. It also crosses the blood-brain barrier, activating orexigenic AgRP + neurons via a pathway directly linked to cAMP and stimulates appetite. It is known to increase blood glucose level and insulin resistance through both routes. The aim of our study was to evaluate the relationship between T2DM, PD and obesity and plasma asprosin and to show that it may be a marker and a potential treatment target for early diagnosis of these three diseases. In this study, 48 patients with T2DM, PD and obesity who applied to Trakya University Faculty of Medicine Hospital between December 2018 - July 2019 and 24 healthy controls were compared and the relationship between T2DM, PD and obesity with plasma asprosin level was investigated. The data of the patients were collected during their routine examinations. The determination of asprosin level was tested by ELISA method in the sera taken during routine controls of the patients. When we evaluated the findings of our study, it was found that plasma asprosin levels showed a significant correlation with PD and T2DM patients (p0,0993 and T2DM cut-off >0,149). In our study, the gradual increase in plasma asprosin levels and cut-off values in PD and T2DM patients suggested that asprosin may be a potential marker and treatment target in these diseases.