Cost of reducing micropollutant load from urban wastewater treatment plants in Turkey
Türkiye'de kentsel atıksu arıtma tesislerinden kaynaklı mikrokirletici yükünün azaltım maliyeti
- Tez No: 613211
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Mikrokirleticiler konvansiyonel atıksu arıtma yöntemleri ile tam olarak giderilemeyen ve kalıcı, toksik ve genellikle de biyobirikir özelliklere sahip kirleticilerdir. Daha önceleri endüstriden kaynaklı olduğu sanılan bu kirleticilerin kentsel atıksu arıtma tesislerinden (KAAT) de deşarj edildiği yapılan araştırmalarla anlaşılmıştır Türkiye'nin de uyum sağlamaya çalıştığı AB Mevzuatı mikrokirleticileri dikkate almakta ve sucul ortamda oluşumlarının azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki kentsel atıksu arıtma tesislerinin mikrokirletici düzeylerinin azaltımını sağlayacak şekilde iyileştirilmesi için yapılması gereken ilk yatırım ve yıllık işletme ve bakım maliyetlerinin tahmin edilmesi için yapılmıştır. Arıtma seçenekleri olarak; ozon, aktif karbon ve membran teknolojileri dikkate alınmış ve seçilen 20 tane KAAT için en uygun arıtma yöntemi çıkış sularındaki mikrokirletici özellikleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Literatürden yapılan araştırmalarda elde edilen maliyet verilerine dayalı olarak, 20 adet tesis için toplam ilk yatırım ve yıllık işletme ve bakım maliyetleri hesaplanmıştır. İlave arıtma ihtiyacı; 11 tesis için nanofiltrasyon, 6 tesis için ozon, 2 tesis için toz aktif karbon ve 1 tesis için de ters osmos olarak belirlenmiştir. 20 adet KAAT için ilk yatırım maliyetinin 68,234 $ ile 572,693,000 $ arasında değişeceği tahmin edilmiştir. Bu sonuçlar daha sonra tüm Türkiye için maliyetlerin tahmin edilmesinde kullanılmış ve ilk yatırım maliyetlerinin 87,6 milyon $ ile 26,6 milyar $ arasında değiştiği tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Micropollutants are persistent, toxic, and mostly bioaccumulative contaminants that cannot be removed completely by conventional wastewater treatment techniques. It has been observed that these pollutants, previously thought to originate from industrial discharges, also emerge from urban wastewater treatment plants (UWWTPs). The EU Legislation, which Turkey tries to harmonize, considers the micropollutants and aim to reduce their occurrence in the aquatic environment. This research was carried out to estimate the total installation and annual operation and maintenance costs, which are needed for upgrading UWWTPs in Turkey to reduce the levels of micropollutants. As treatment options; ozonation, activated carbon adsorption, and membrane filtration technologies were considered and the most appropriate treatment technology for selected 20 UWWTPs was determined with respect to effluent micropollutant characteristics. Based on the cost data compiled from the literature, the total installation and annual operation and maintenance costs for the 20 UWWTPs were calculated. The additional treatment needed was identified as nanofiltration for 11 plants, ozonation for six plants, powdered activated carbon for two plants and reverse osmosis for one plant. The installation cost was estimated as $68,234 to $572,693,000 for the 20 UWWTPs. The results were then extrapolated to Turkey, and the associated installation cost was estimated to vary from $ 87,6 million to $ 26,6 billion.