Erzurum ili yakutiye ilçesinde yaşayan 8-10 yaş grubu çocukların oral sağlık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of oral health status of children that are aged between 8 and 10 years and living in yakutiye district of Erzurum province
- Tez No: 613259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERA DERELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Tez çalışmasının amacı Erzurum ili Yakutiye ilçesinde yaşamakta olan 8- 10 yaş aralığında karışık dişlenme dönemini sürdürmekte olan okul çocuklarının çürük durumunu, tedavi edilmeyen çürüklerin yumuşak dokuda yarattığı hasarı, plak varlığını ve malokluzyonları inceleyip oral sağlıkları konusunda durum tespit çalışması yapmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma sosyokültürel olarak orta-düşük seviyedeki ailelerin çoğunlukta olduğu yerleşim yerinde rastgele seçilmiş olan iki okulda yapılmıştır. Toplamda 586 çocuğun katılımı olup, katılımcıların 275'i kız, 311'i erkektir. Katılımcıların yaşları 8-10 arasında ve genel yaş ortalaması 8.95 ± 0.8'dir. Araştırmamızda demografik özellikleri belirlemeye yönelik sorular ve ağız içi bulgularının işlendiği muayene formu bulunmaktadır. Tüm muayeneler tek bir araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın klinik inceleme bölümünde; DMFT/dmft, PUFA/pufa, OHI-S indeksleri, kapanış ilişkileri, kötü alışkanlıklar ve travma bulgularını içeren bölümler bulunmaktadır. Veriler SPSS v20 programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamızın sonuçlarına göre ortalama DMFT 2.43 ± 1.68, dmft 4.12 ± 2.72, pufa 0.75 ±1.2, PUFA 0.05± 0.24 olarak bulunmuşken; çürük frekansı 96.1, PUFA/pufa frekansı 40.9 olarak, tedavi edilmemiş çürük, PUFA/pufa oranı 13.26 olarak bulunmuştur. Çocukların %74.9'u orta oral hijyen seviyesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the academic work to be produced within this research paper is to examine oral health of school-children that are in their mixed dentition period, aged 8 to 10 years, and living in Yakutiye district of Erzurum province, with regards to parameters like tooth decay status, soft tissue damage caused by untreated caries, plaque presence and malocclusions. Material and Method: School-children from two different randomly chosen schools located in residential areas that are mostly populated by middle-low income families have been subject to the research of this study. 275 of 586 children that constitute the population of this research were girls and 311 of them were boys. Their age was 8.95 ± 0.80 in average. Information that reflect demographic specifications were collected by questions on practice documents and oral symptoms have been noted down on those documents. All the inspections subject to this study have been performed by one single researcher. Bad habits, symptoms of trauma, closure relations and indexes such as DMFT/dmft, PUFA/pufa, OHI-S are demonstrated on the clinical examination section of this study, Results: The results of this study have turned out with average values such as DMFT 2.43 ± 1.68, dmft 4.12 ± 2.72, pufa 0.75 ±1.2, PUFA 0.05± 0.24, while decay frequency was 96.1, PUFA/pufa prevalence was 40.9, and untreated decay PUFA/pufa ratio was 13.26. The results show that the oral hygiene level of 76,9% of the children were moderate.