Investigation of flow characteristics occurring by interaction of different torpedo-like geometries with a free water surface
Serbest su yüzeyinin farklı torpido benzeri geometlerle olan etkileşiminin akış karakteristiklerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 613260
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR DURHASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, serbest yüzeye yakın çeşitli torpido benzeri geometrilerin etrafındaki akış yapıları boya deneyi, Parçacık Görüntülemeli Hız (PIV) ölçüm tekniği ve Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) kullanılarak incelenmiştir. Çalışma, 0.5≤h/D≤3.5 arasındaki daldırma oranları ve hücum açıları α=0°, 4°, 8° ve 12° arasındaki geometrinin karakteristik uzunluktan hesaplanan Re=2x104 ve 4x104 için yapıldı. Eliptik ve küresel burun yapıları kullanılarak ve kuyruk kısmına kanatlar eklenerek pasif kontrol yöntemleri uygulanmıştır. Serbest yüzey benzeşimi VOF çok fazlı modeli kullanılarak oluşturuldu. Sonuçlar, daldırma oranının azalması ile sürükleme katsayısı CD'nin arttırdığını göstermiştir. Serbest yüzey etkisi altındaki art izi bölgesinin daldırma oranı h/D
Özet (Çeviri)
In this study, the flow structures around various torpedo-like geometries near the free-surface were investigated by using dye flow visualization experiments, Particle Image Velocimetry (PIV) measurement method and Computational Fluid Dynamics (CFD). The study was carried out at Reynolds numbers of Re=2x104 and 4x104 based on the characteristic length of the geometry for immersion ratios between 0.5≤h/D≤3.5 and angles of attack α=0°, 4°, 8° and 12°. Passive control methods were applied by using elliptical and spherical nose structures and adding wings to the rear. Free-surface was simulated using VOF multiphase model. Results showed that decreasing the immersion ratios increases the drag coefficient CD. The overall structure of the wake region under the effect of free-surface was observed to be asymmetrical and interacting with the free-surface for all angles of attacks at h/D