Asemptomatik erkek bireylerde boyun ve sırt bölgesine uygulanan dinamik bantlamanın üst gövde postürü üzerine anlık etkisi
The immediate effect of the dynamic tape on upper body posture in asymptomatic male individuals
  1. Tez No: 613270
  2. Yazar: EFE ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin asemptomatik erkek bireylere uygulanan Dinamik® bantlamanın üst gövde postürü üzerine anlık etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmaya, çalışmaya katılmayı kabul eden, 18-32 yaşları arasında, toplam 51 asemptomatik erkek birey dahil edildi. Katılımcılar, Dinamik® bant (ortalama yaş±ss: 23,28±3,41yıl, n=25) ve sham bant grubu (ortalama yaş±ss:25,15±4,13yıl, n=26) olarak randomize edildi. Dinamik® bant grubunda, banta gerim verilerek uygulama yapılırken; sham bant grubunda, banta herhangi bir gerim verilmeden uygulama yapıldı. Üst gövde postürüne yönelik değerlendirmeler bantlama öncesinde ve 30dk sonrasında yapıldı. Katılımcıların, kraniohorizontal, kraniovertebral ve sagittal omuz postürü açıları fotografik postür analiziyle; torasik kifoz açıları ise dual dijital inklinometre (JTech IQ Pro™, ABD) yardımıyla ölçüldü. Değerlendirme sonucunda, Dinamik® bant uygulaması yapılan grupta, kraniohorizontal açıda anlamlı bir gelişme sağlanamamasına rağmen (p>0,05), kraniovertebral, sagittal omuz postürü ve torasik kifoz açılarında anlamlı gelişme sağlanmıştır (p0,05). Sonuç olarak, Dinamik® bantlamanın, akut dönemde başın öne tiltini, yuvarlak omuz postürü oluşumunu ve torasik kifoz artışını önlemede etkili bir yöntem olduğu söylenebilir. Dinamik® bantlama, postüral bozuklukların yarattığı muskuloskeletal sorunlarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the immediate effect of the Dynamic® tape on cervical and thoracic region posture in asymptomatic male individuals. Fifty one asymptomatic individuals who are between the ages of 18 and 32 were included to study. The participants of this study were randomised as two groups, named“Dynamic® Taping”(mean age± sd: 23,28±3,41yrs, n=25) and“Sham Taping”(mean age± sd: 25,15±4,13yrs, n=26). In Dynamic® taping group, tapes were applied with optimal stretching while in Sham taping group, tapes were applied without any stretch. All measurements were done before taping and 30 minutes after taping. Craniovertebral, craniohorizontal and sagittal shoulder angles were calculated with photographic posture analysis while thoracic kyphosis was evaluated with a digital inclinometer (JTech IQ Pro™, ABD). There were significant improvements in craniovertebral, sagittal shoulder posture and thoracic kyphosis angles in Dynamic® tape group (p>0,05). However, there were not any significant improvements in craniohorizontal angles (p>0,05). In addition, in sham taping group, there were no significant improvement in craniohorizontal, craniovertebral, sagittal shoulder posture and thoracic kyphosis angles (p>0,05). As a result of these findings, it can be said that Dynamic® taping is an effective method both in prevention of anterior tilt of head, rounded shoulder posture and increase of thoracic kyphosis. Dynamic® taping can be an alternative technique acutely treat musculoskeletal problems occuring due to postural disorder.