Canlı böbrek vericilerinde böbrek hacmi, serum ve idrar uromodulin düzeylerinin mevcut böbrek fonksiyonlarıyla ilişkisi
The relationship between renal volume, serum and urine uromodulin levels and existing renal function in living kidney donors
- Tez No: 613285
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uromodulin nefron kütlesinin ve tübüler fonksiyonun bir belirteci olarak bilinmektedir. Çalışmamızda canlı böbrek vericilerinde kalan böbreğin hacmi, serum uromodulin (Sumod) ve idrar uromodulin (Uumod) düzeylerinin mevcut böbrek fonksiyonlarıyla ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 100 canlı böbrek vericisi (Yaş ortalaması 52.46±10.38, 65 kadın) dahil edildi. Böbrek hacimleri nefrektomi öncesi çekilen abdomen bilgisayarlı tomografiler ve son poliklinik kontrolü sırasında yapılan abdomen manyetik rezonans görüntülemeler kullanılarak hesaplandı. Kan ve idrar uromodulin düzeyleri uromodulin insan ELISA kiti (Brno, Çekya; RD191163200R) ile ölçüldü. Ortalama izlem süresi 63.23±56.82 aydı. İzlem süresi boyunca 16 hastada kronik böbrek hastalığı (KBH) gelişti.
Özet (Çeviri)
Uromodulin is known as an indicator of nephron mass and tubular function. The aim of this study was to investigate the relationship between serum uromodulin (Sumod), urine uromodulin (Uumod) and remaining kidney volume and function in living kidney donors (LKD). One hundred LKD (Mean age 52.46±10.38, 65 women) were included in the study. Kidney volumes were assessed by preoperative abdominal computed tomography and by magnetic resonance imaging at the last clinic visit. Uromodulin levels were measured in blood and urine by uromodulin human ELISA kit (Brno, Czech Republic; RD191163200R). Average follow-up was 63.23±56.82 months. 16 donors had chronic kidney disease (CKD) during the follow up.