Bireyselleştirilmiş iyileşme başlığı ile standart iyileşme başlığının, immediyat implantasyon sonrası implantı çevreleyen yumuşak ve sert dokulara etkisinin karşılaştırılması
The effect of custom and standard healing abutments on peri- implanter hard and soft tissues following immediate implant placement
  1. Tez No: 613311
  2. Yazar: ÖNDER GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞULE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: İmmediyat implant uygulaması ile birlikte yerleştirilen bireyselleştirilmiş iyileşme başlığının, implant çevresi sert ve yumuşak dokuların boyutsal değişimine etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. GEREÇ YÖNTEM: Endodontik ve restoratif nedenlerden dolayı çekim endikasyonu konmuş olan üst premolar dişe sahip 26 birey çalışmaya dahil edildi. 28 adet diş eşit sayıda olacak şekilde rastgele test ve kontrol gruplarına ayrıldı. Atravmatik diş çekimini takiben, flep kaldırılmadan implant yuvaları hazırlandı ve implantlar yerleştirildi. İmplant ile vestibül kemik arasında kalan boşluk alloplastik kemik grefti ile dolduruldu. Kontrol grubunda standart iyileşme başlığı kullanılırken, test grubundaki implantlara ise bireyselleştirilmiş iyileşme başlığı yerleştirildi. Sert ve yumuşak dokularda meydana gelen değişimin değerlendirilmesinde standardize fotoğraflar ve konik ışın hüzmeli volümetrik tomografi (CBCT) kullanılırken, implant stabilitesi periotest kullanılarak değerlendirildi. Standardize fotoğraflar başlangıç ve 6. ayda, periotest değerleri başlangıç, 1, 3 ve 6. aylarda yapılırken, CBCT görüntüleri, 1. hafta ve 6. aylarda alındı. Bukkal kemik ve yumuşak dokudaki boyutsal değişimler implant platformundan apikal yönde 0, 1, 2 ve 4. mm'de ölçümler yapılarak hesaplanırken, vertikal kemik seviyesi değişimleri ise implant platformu ile krestal kemik tepe noktası arasındaki dikey mesafe ölçülerek saptandı. Grup içi ve gruplar arası değerlendirilmelerin yapılmasında ve değişkenler arasında korelasyonların saptanmasında parametrik testler kullanıldı. Veriler α=0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: 27 adet implant çalışmayı tamamlarken, test grubuna ait 1 implant, operasyon sonrası 1. haftada gelişen enfeksiyon nedeniyle eksplante edildi. Periotest skorları, kontrol grubunda 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of custom and standard healing abutments on peri-implanter hard and soft tissues following immediate implant placement Purpose: The aim of the present study was to evaluate the effect of customised healing abutment on dimensional changes of peri-implant soft and hard tissues after immediate implantation. Materials and Methods: Twenty-six patients who had maxillary premolar teeth with hopeless prognosis because of endodontic or restorative reasons were included in the study. A total of 28 teeth were equally divided into test and control groups. After atraumatic extraction the implant osteotomy was prepared and the implant was placed following a flapless surgical approach. The gap between the implant and the vestibular bone was filled with alloplastic bone graft substitutes. In the control group the implants received a standardised healing abutment and in the test group a customized healing abutment was installed. The dimensional changes in the soft and hard tissues were evaluated using standardized photographs and cone beam computed tomography (CBCT). The implant stability was measured using periotest values. The standardized photographs were taken at baseline and 6th month, the periotest values were measured at baseline, 1, 3, and 6th month, and CBCT evaluations were made at 1st week and 6th month. The dimensional changes in the vestibular soft and hard tissues were calculated using the measurements beginning at implant crest level in apical direction at 0, 1, 2, and 4th mm, and the vertical hard tissue changes were calculated measuring the vertical distance between the implant crest level and alveolar crest. The statistical differences between and within groups, and the correlations between the variables were evaluated using parametric tests. α = 0.05 was set as the significance level. Results: Twenty-seven implants completed the study protocol. One implant in the test group was explanted because of infection detected at 1st week after the implantation.