Kuvvet-hız profiline dayalı bireyselleştirilmiş antrenman programının sıçrama parametrelerine etkisi
Effect of individualized training program based on force-velocity profile on jump parameters
  1. Tez No: 801354
  2. Yazar: KEMAL KALDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇETİN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, kuvvet-hız (F-V) profiline dayalı bireyselleştirilmiş antrenman programının sıçrama parametrelerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya Antalya ilinde bulunan Akdeniz Bilgi Spor Kulübünde düzenli antrenman yapan voleybol sporcularından 9 sporcu (yaş:13.56 ± 0.73 yıl; boy: 1.73 ± 0.08 cm; ağırlık: 57.72 ± 7.97 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Antrenman programı öncesi katılımcıların F-V profilini belirlemek için farklı ağırlıklarla (19.5 – 34 kg) artan yüklenme protokolü ile squat sıçrama uygulaması yapıldı. Ardından sporcuların belirlenen F-V profillerine uygun olarak bireysel antrenman programı hazırlanarak, 6 hafta uygulandı. Antrenman programı öncesi ve sonrasında smaç sıçrama performansının kinematik değerlendirmesi için lateral yöne yerleştirilmiş bir kamera ile kayıt altına alındı. Bulgular: Katılımcıların kinematik veri analizleri sonucunda sondan birinci adım uzunluğunda istatistiksel olarak %52.65 azalma görülürken son adım uzunluğunda ise %40.8 artış gözlenmiştir. Sporcuların son adım sürelerinde ise istatistiksel olarak %10.08, son adımda yerle temas sürelerinde %7.6 ve sıçrama yüksekliklerinde ise %25.92 artış gözlemlenmiştir. Sonuç: 6 haftalık F-V profiline dayalı bireyselleştirilmiş antrenman programının sıçrama kinematiklerinde iyileştirmelere neden olduğunu gözlendi. Çalışma grubunun F-V profil düzeyi“yüksek kuvvet eksikliği”düzeyinden“düşük kuvvet eksikliği”düzeyine iyileşmiş, ancak optimum seviyeye gelememiştir. Ancak, F-V dengesizliğine dayalı yapılan antrenman programı, smaç yaklaşma adımlarında, adım sürelerinde olumlu etki yapmış, vücut ağırlık merkezinin yüksekliğinde anlamlı iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to display parameters related to individualized training instructions based on the force-velocity (F-V) profile. Method: 9 volleyball players (age: 13.56 ± 0.73 years; height: 1.73 ± 0.08 cm; weight: 57.72 ± 7.97 kg) voluntarily participated in the study, who regularly train at Akdeniz Bilgi Sports Club in Antalya. To determine the F-V profile of the participants before the training program, squat jumping was performed with different weights (19.5 - 34 kg) with an increasing loading protocol. Then, an individual training program was prepared in accordance with the F-V profiles of the athletes and applied for 6 weeks. For the kinematic evaluation of the spike jump performance before and after the training program, it was recorded with a camera placed in the lateral direction. Results: As a result of the kinematic data analysis of the participants, a statistical 52.65% decrease was observed in the first-to-last step length, while an increase of 40.8% was observed in the last step length. A statistical 10.08% increase was observed in the last step times of the athletes, 7.6% increase in ground contact times and 25.92% increase in jump heights in the last step. Conclusion: It was observed that the 6-week F-V profile-based individualized training program resulted in improvements in jump kinematics. The F-V profile level of the study group improved from“high power deficiency”to“low power deficiency”but could not reach the optimum level. However, the training program based on F-V imbalance had a positive effect on spike approach steps, step times, and a significant improvement was observed in the height of the body's center of gravity.