Modifiye radikal mastektomi yapılan hastalarda pecs ıı bloğun ameliyat sonrası analjezi ve opiat tüketimi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of pecs ii block on post-operative analgesia and opiate consumption in patients undergoing modified radical mastectomy
  1. Tez No: 613554
  2. Yazar: HİLMİ AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ, UZMAN MİYASE SERAP DİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en yaygın kanser türüdür. Meme kanserinde cerrahi eksizyon temel basamağı oluşturmaktadır. Modifiye radikal mastektomi (MRM) ise meme kanserinde sıklıkla uygulanan bir tekniktir. Önemli miktarda ağrı ile ilişkilendirilen MRM cerrahisi analjezisinde birçok rejyonel teknik kullanılmakta fakat teknik zorluk ve komplikasyonlar nedeniyle yeterince tercih edilmemektedir. MRM cerrahisi geçiren hastaların akut ağrı yönetiminde ultrasonografi eşliğinde yapılan PECS II bloğun ilk 48 saat içinde hastaların ağrı düzeyine ve ek analjezik gereksinimine etkisini göstermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra MRM ameliyatı geçirecek uygun hastalar blok ve kontrol grubu olmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Blok grubunda 33, kontrol grubunda 32 hasta incelendi. Her iki hasta grubuna da genel anestezi verildi. Blok grubuna anestezi indüksiyonu ardından blok uygulaması yapıldı. Hastalar cerrahi sonrası 48 saat boyunca morfin ile hazırlanmış hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile takip edildi. Her iki grubun derlenme zamanları, 1, 2, 6, 12, 24, 36 ve 48. Saatlerdeki visüel analog skala (VAS) skorları, HKA ilaç tüketim miktarları ve yan etki oranları karşılaştırıldı. BULGULAR: Blok uygulanan hastalar ile kontrol grubundaki hastaların başlangıç, 1, 2, 6, 12, 24, 36 ve 48.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND AİM: Breast cancer is the most common cancer type among women across the world. In breast cancer, surgical excision is the fundamental step. Modified radical mastectomy (MRM) is used frequently in breast cancer. MRM surgery analgesia is associated with considerable amount of pain, many regional techniques are used but not preferred sufficiently because of the technical difficulties and complications. We aimed to show the effect of PECS II block on the pain thresholds and additional analgesic requirements for the patients in the first 48 hours in acute pain management of the patients that have undergone MRM surgery. MATERİALS AND METHODS: After obtaining the permission of Ankara Numune Training and Research Hospital Ethics Committee, patients that are deemed appropriate for MRM surgery were divided into two random groups as block and control groups. 33 patients were examined in the block group while 32 were examined in the control group. General anesthesia were applied to both patient groups. In the block group, block practice was applied after anesthesia induction. 48 hours after the surgery, patients were observed by patient controlled analgesia (PCA) device that is prepared by morphine. For both groups, recovery periods, visual analogue scale (VAS) scores at 1st, 2nd, 6th, 12nd, 24th, 36 and 48th. hours, PCA drug consumption amounts and side effect rates were compared.