Adrenal insidentaloması olan hastalarda hormon aktivitesi ile neudesin düzeyi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hormone activity and neudesin level in patients with adrenal incidentaloma
- Tez No: 613555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET YILMAZ YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Adrenal insidentaloma saptanan olgular, olası hormon aktivitesi ve malignite açısından araştırılmalıdırlar. Adrenal insidentalomalarda hormon aktivitesini saptamak, bazı hasta gruplarında ileri basamak testler gerektirmekte olup gerek hastanın gerekse klinisyenin işini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada Neudesin düzeyinin adrenal adenom varlığı ve hormon aktivitesi ile ilişkisi incelenecektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 13 aylık (2018 Temmuz-2019 Ağustos) dönemde T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir Tepecik Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran hastalar taranarak 68 kişilik hasta ve 38 kişilik kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ad soyadı, protokol numaraları, boyu, kilosu, vücut kitle indeksi, bel çevresi, başvuru anı kan basıncı düzeyi, komorbid hastalıkları (hipertansiyon), insidentaloma lokalizasyonu ve boyutları, rutin laboratuvar tetkiklerinden; 1 mg DST sonrası kortizol, DHEA-S, total testesteron, plazma aldosteron düzeyi, plazma renin aktivitesi, 24 saatlik idrarda metanefrin düzeyi, 24 saatlik idrarda metanefrin düzeyi, 17hidroksiprogesteron düzeyi ve ek olarak Neudesin düzeyi kaydedildi. Veriler“SPSS statistic 15.0”yardımıyla elektronik ortama aktarılarak, istatistiksel olarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p değerinin 0,05'ten küçük olması olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with adrenal incidentaloma should be investigated for possible hormone activity and malignancy. Detection of hormone activity in adrenal incidentalomas requires advanced testing, making it difficult for both the patient and the clinician. This leads us to seek an overarching screening test. In this study, the relationship between neudesin level and presence of adrenal adenoma and hormone activity. Materials and Methods: The study was carried out between July 2018 and August 2019 and included 68 patients with adrenal adenomas and 38 healthy controls who were admitted to the endocrinology outpatient clinic. Age, sex, name-surname, protocol numbers, height, weight, body mass index, waist circumference, localization, dimensions of incidentalomas and blood pressure values were recorded at the beginning of study. Cortisol levels after 1 mg DST, DHEA-S, total testesterone, plasma aldosterone level, plasma renin activity, 24-hour urine metanephrine level, 24-hour urine metanephrine, 17hydroxyprogesterone and additionally Neudesin levels were measured. The data were transferred to the electronic environment with the help of SPSS statistics 15.0 and analyzed statistically. Statistical significance level was accepted as p value less than 0.05.