Radyoterapi uygulanan serviks kanserli hastalarda tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi ve prognostik faktörlerin incelenmesi
Evaluation of treatment results and prognostic factors in cervix cancer patients treated with radiotherapy
  1. Tez No: 613588
  2. Yazar: CENK AHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GAMZE AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Radyoterapi (RT) serviks kanserinde kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı RT uygulanmış serviks kanserli hastaların tedavi sonuçları ve prognostik faktörler açısından değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde adjuvan ve definitif RT uygulanmış evre IB-IVA serviks karsinomlu toplam 142 hasta retrospektif olarak incelendi. Ortalama izlem süresi 30 ay olup, tedaviye bağlı yan etkiler, sağkalım oranları ve prognostik faktörler değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada, RT alan tüm hastalarda evre, tedavi öncesi hemoglobin değeri, toplam RT süresi, eş zamanlı kemoterapi (KT) uygulanması, lenfovasküler invazyon durumu, tümör çapı ve RT sonrası rezidü tümör varlığı sağkalımda etkili prognostik faktörler olarak saptandı. Adjuvan ve definitif RT uygulanan hastalar arasında RT yan etkileri açısından anlamlı fark görülmedi. Sonuç: RT serviks kanseri tedavisinde kabul edilebilir komplikasyon oranları ile tolere edilebilir ve etkili bir tedavi yöntemidir. Yan etkilerin değerlendirilmesinde geniş hasta sayılarını içeren prospektif çalışmalara gereksinim vardır
Özet (Çeviri)
Objective: Radiotherapy (RT) is an effective treatment for cervical cancer. The aim of this study is to survey the results of RT of cervical cancer patients in terms of prognostic factors. Material and Methods: In our clinic, a total of 142 adjuvant and definitive RT implemented, stage IB-IVA cervical carcinoma patients were retrospectively analyzed. Mean follow-up time was 30 months. Treatment-related side effects, survival and prognostic factors were evaluated. Results: In this study, for the evaluation of all patients for RT, age, stage, pretreatment hemoglobin levels, total irradiation time, concomitant chemotherapy, lymphovascular invasion status, diameter of the tumor and post-radiotherapy residual tumor were determined as effective prognostic factors for survival. There were no significant difference between patients treated with adjuvant and definitive RT in terms of side effects of RT. Conclusion: In the treatment of cervical cancer, RT can be tolerated with acceptable rate of complications and is an effective treatment. There is a need for prospective studies involving large number of patients in the evaluation of side effects.