İnopere serviks kanserli hastalarda küratif üç boyutlu konformal radyoterapi ve kemoradyoterapi sonuçları ve akut-kronik yan etkilerin retrospektif değerlendirilmesi
Clinical outcomes of 3D conformal curative intent radiotherapy and chemoradiotherapy for inoperabl cervical cancer and acute-chronic side effects evaluation: Retrospective study
  1. Tez No: 641590
  2. Yazar: ESMA DİDEM İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZSARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Merkezlerin kliniklerinde uyguladıkları tedavi protokollerinin sonuçlarının değerlendirilmesi tedavi kalitesinin arttırılmasını ve hastalara verilen hizmetin geliştirilmesini sağlayacaktır. Bu amaçla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda inoperabl serviks kanseri tanısı ile üç boyutlu konformal eksternal radyoterapi tekniği ile tedavi uygulanan olguların tedavi sonuçları, prognostik faktörler ve yan etki sonuçları ile yan etki gelişimi ile ilişkili olabilecek faktörler incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: EÜTF Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 2005-2015 yılları arasında küratif tedavi edilen ve üç boyutlu konformal radyoterapi uygulanan 274 hasta retrospektif olarak incelenmiş sağkalım analizleri için Kaplan Meier, sağkalım ile ilişkili prognostik faktörler için ise tek değişkenli analizde log-rank, çok değişkenli analizde cox regresyon testi uygulanmıştır. Yan etki gelişimi ile ilişkili olabilecek faktörler ki-kare testi ile incelenmiştir. Analizde p değeri < 0.05 olanlar anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda median takip süresi 62.3 ay (3-170) olup evre IIB çoğunluğunu (%63.9) oluşturmaktaydı. Olguların %91'i kemoradyoterapi (KRT) ile tedavi edilmiş, %86'sına brakiterapi yapılabilmiş, görüntü rehberliğinde brakiterapi (3B-BRT) 54 (%19.7), konvansiyonel brakiterapi (2B-BRT) 182 (%66.7) olguda uygulanmıştır. Serimizin 10 yıllık genel sağkalım, hastalıksız sağkalım, lokal-bölgesel kontrol ve uzak metastazsız sağkalım oranları sırasıyla %53, %62, %77 ve %72 olarak saptanmıştır. Hastalık yinelemesi görülen 90 olguda (%32) en sık yineleme paterni uzak metastazdır ve en sık uzak metastaz yeri paraaortik bölgedir. Çok değişkenli analizde tedaviye 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of treatment protocol outcomes for individual centres leads to treat patients with better treatment quality and improve the services. For this aim clinical outcomes of three dimentional conformal curative intent radiotherapy for inoperabl cervical cancer, prognostic factors, side effects and also side effects releated risk factors have been evaluated for patients treated in Ege University School of Medicine (EUTF) Department of Radiation Oncology. Material-methods: Between 2005 and 2015, 274 patients diagnosed as inoperabl cervix cancer and treated in EUTF Department of Radiation Oncology Clinic with curative intent conformal radiotherapy were retrospectively evaluated. Kaplan Meier test was used for survival analysis and prognostic factors releated with survival results was calculated univariate analysis with log-rank test, mutlivariate analysis cox regression test. Ki-square test was used for analyses of side effects related factors. Results were considered istatistically significant when p value was less then 0,05. Results: The median follow up time was 62.3 months (3-170) and most of the patients were staged as IIB (63.9%). Patients treated with chemoradiotherapy and brachytherapy were respectively 91% and 86%, for those whom brachytherapy applied, brachytherapy technique with image guided was 54 (19.7%) and 182 (66.7%) with convantional. For our serial, 10 years overall survival, disease free survival, locoregional control and distant metastasis free survival rate were found respectively 53%, 62%, 77% and 72%. Disease recurrence was seen in 90 (32%) patients and distant metastasis was the most frequent recurrence patern and paraaortic region was the most frequent distant metastasis site.