Türkiye'de 1980 yılından sonra yapılan iç borçların temel makroekonomik etkilerinin incelenmesi, ortadan kaldırma yolları ve iç borçların ekonometrik analizi
  1. Tez No: 61368
  2. Yazar: UFUK KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HACIİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
02. ÖZET Bu çalışmanın amacı, iç borçları genel olarak inceledikten sonra, (iç borçların tanımı ve özellikleri, iç borçlar hakkında görüşler, iç borçların diğer kamu finansman araçlarından farklı yönleri, iç borç sınırı, iç borç araçları, iç borç çeşitleri), Türkiye'de iç borç yükü ve azaltılması yollarını, iç borçlanma ile ilgili sorunları, iç borçların temel makroekonomik etkilerinin ekonometrik analizini incelemektir. Fakat asıl amacı, Türkiye'de 1980'den sonra yapılan iç borçların temel makroekonomik göstergelere (üretim, fiyatlar genel düzeyi, gelir dağılımı) etkilerini ve ekonomik analizini ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, iç borçlar hakkında ve Türkiye'de iç borç yükü ve azaltılması yolları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, iç borçlanma nedenleri, kaynaklan ve Türkiye'de iç borçlanma ile ilgili sorunlar araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türkiye'de 1980'den sonra yapılan iç borçların temel makroekonomik göstergelere etkileri incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, Türkiye'de iç borçlan ortadan kaldırma yollan araştınlmıştır (denk bütçe politikası, kamu iktisadi teşekküllerinin özelleştirilmesi, kamu kesiminin reorganizasyonu, tarımsal destekleme politikalan, sosyal güvenlik kurumlar reformu). Çalışmanın beşinci bölümünde ise, 1980 yılından sonra yapılan iç borçların temel makroekonomik etkilerinin ekonometrik analizi yapılmıştır. Bu ekonometrik analizde vektör otoregresyonu kullanılmıştır. Son olarak da, genel bir değerlendirme yapılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The purpose of this study is to investigate the burden of the domestic debt on the Turkish economy and the possibility of reducing it, the matters for domestic borrowing, main macroeconomic effects of internal debt, the ways to terminate of domestic debts and econometric analysis for effects of internal debt over the main macroeconomic indicators after general examination of the isue off domestic debt, such as identification of and features of internal debt, views on internal debts, the different sides of domestic debts when compared to the other public financing instruments, limit of internal debt, domestic debt instruments, the kinds of domestic debt, on the other hand the major purpose of this study is to emphasize the side effects of internal debt over the main macroeconomic indicators, such as output, general price level, income distribution as well as econometric analysis of domestic debts. First part of this study, emphasizes the issue of internal debt, its burden and ways of reducing internal debt as well. The second part of this study analyzes the causes, sources of internal debt and the matters regarding internal debt in Turkish economy. The third section points out the possible effects of internal debt on the basic macroeconomic indicators in Turkey after period of 1980. The fourth section investigates ways the terminate of domestic debts in Turkey, such as Balance budget policy. The privatization of the state economic enterprises, reorganization of public sector, agricultural support policies, reform of social security institutions. The fifth section utilizes a econometric method to analyze the impact of internal debt over the major macroeconomic indicators, starting after the period of 1980. Finally, a general evaluation is presented. IX