Model trol ağları üzerine araştırmalar
- Tez No: 6137
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ALPBAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 216
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, Dünyada ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ve bu çalışma için prototip seçilen belli başlı 7 ana gruDa dahil toplam 18 adet trol ağının, model denemeleri vasıtasıyla çeşitli çekim koşullarında su içer sinde gösterecekleri davranış, vertikal ağız açıklığı ve hidrodinamik dirençle rinin belirlenmesi ve sözKonusu trol ağlarının- birbirleriyle karşılaştırılmasını içermektedir. - Araştırmada materyal olarak, incelenen prototip trol ağlarının ben zerlik (model) kurallarına bağlı kalınarak yapılmış modelleri kullanılmıştır. Bu modeller, İstanbul Teknik Üniversitesi, Model Deney Labaratuva- rında denenmiştir. Daha sonra bu model denemelerinden elde edilen sonuçlar benzerlik kurallarından yararlanılarak birtakım matematiksel ifadeler vasıta sıyla gerçek büyüklükteki ağ sonuçları haline dönüştürülmüş, bu sonuçların irdelenmesi ve birbiriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen genel sonuçlar kısaca aşağıdaki gibi özet lenebilir: Trol ağlarında vertikal ağız açıklığı ile trol çekim hızı arasında be lirli bir hıza kadar ters orantılı bir ilişki vardır. Diğer bir deyişle, çekim hızı arttıkça vertikal ağız açıklığında, bir azalma meydana gelmektedir. Bununla birlikte, çekim nızı arttıkça vertikal ağız açıklığında meydana gelen kapan mada gittikçe yavaşlamakta, belirli bir hızdan sonra ise hemen hemen sabit kalma eğilimi göstermektedir. Buna karşılık trol ağlarında çekim hızı ile hidrodinamik direnç ara sında hız arttırıldığında ağın hidrodinamik direncinin artmasına neden olan yakın bir ilişki bulunmaktadır. Trol ağı yapısı içersinde yeralan a ve l/b değerlerinin büyük olması, sözkonusu trol ağının vertikal ağız açıklığını arttırıcı etkide bulunmaktadır.120 Trol ağının yakalarına fazla miktarda yüzdürücü ve batırıcının dona tılması, yavaş çekim hızlarında ağın rertikal ağız açıklığını arttırıcı etkine bulunurken, bu etki çekim hızı arttıkça giderek azalmakta ve belirli bir hız dan sonra hemen hemen kaybolmaktadır. Trol ağlarında görünüş sayısının fazla olması, ağın vertikal ağız açık lığını arttırmaktan ziyade daha çok ağın su içersinde daha iyi bir şekil (daha tunelimsi) almasını ve suyu daha iyi sözeıek daha fazla su hacmim tarama sını sağlar. Böylece ağın su içersinde daha zor deformasyona uğramasını sağ ladığından ağın operasyon sırasında iaha hızlı çekilmesini mümkün kılar. Fakat tüm bunlara karşılık ağın daha fazla hidrodinamik direnç göstermesine de neden olur. Modern trol ağlan ile ülkemizde kullanılan yerel trol ağları arasında belirgin bazı yapısal farklılıklar vardır. Ülkemizde kullanılan trol ağlarının modern trol ağlarına göre verimlilikler: oldukça düşük bulunmuştur. Yerli trol ağlan modern trol ağlarına göre çok daha düşük vertikal ağız açıklığı gös termekte, bunun yanında birim ağız ilanı başına düşen direnç bakımından diğer bir deyişle oransal olarak diğer modern trollere göre daha yüksek de ğerler göstermektedir. Bu nedenle üLcsmizde kullanılan trol ağlarına ilişkin olarak birtakım iyileştirmelerde bulunmalıyız. Do&^asta^
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is aimed at finding out the behaviour in water, vertical height of net mouth and hydrodynamic resistance in water of 18 prototype trawl nets, classified into 7 main groups, »which are used extensively in Turkey and in the World, by means of model experiments and making com- parasions between them. In the research, models of prototype trawl nets made according to model laws had been used as material. These models had been tested in model test laboratory of İstanbul Technical University. Then, results got from these model experiments had been transferred to the full-scale net values by some mathematical expres sions with the benefit of model (similarity) laws. Then these results have been discussed and compared Üith each other. General results obtained from this research can be briefly summarized as f alloc s; There is a reverse proportional relation between vertical height of net mouth and towing speed of trawl net until a certain speed. In other words the vertical height of the net mouth decreases as the towing speed is incre ased. Ho& ever, decreasing of the vertical height of net mouth, sIchUs down as is increased: the towing speed and it shaWs a tendency to almost become stable after a certain speed. On the other hand as the toiWing speed is increased, the hydrodynamic resistance of the net increases as well. The largenes of a and 1/b dimensions obtained from the travail struc ture, also increase the vertical height of the troidl net mouth. When a lot of floats and sinkers are fixed to the trawl net vertical height of net mouth is increased at sloJW toJWing speeds but this effect dec reases when the tcwwing speed is increased and it almost disappears after a certain speed.The largeness of number of seams of travWl net provides better shape in water and filtering of more water volume. In this nay, trawl net can be towed : â,. higher speed o&ing to higher resistance of the net to deformation. But on the other hand, the largeness of number of seams of trawl net cau ses increase in Lhydrodynamic resistance of net. There are some certain structural differences between modern trawl nets and local trawl nets used in Turkey. Compared to modern trawl nets, the trawl nets used in Turkey have a loM productivity. Local type trawl nets show smaller vertical height of net mouth than modern trawl nets and also the hydrodynamic resistance per unit mouth area of local type trawl nets is higher than the modem trawl. For this reason, a lot of room for improvement is observed in the trawl nets currently in use in Turkey.