Sorgumun enerji kaynağı yem olarak etlik piliçlerin karma yemlerinde kullanılma olanakları
  1. Tez No: 6136
  2. Yazar: NESİBE GÜL TUTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ASYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
- 22 - 6. ÖZET Bu araştırmada karmaların sorgum ve mısır düzeyleri nin, etlik civcivlerin canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanmaları üzerindeki etkileri araştırılmış.» tır; Karmalar, 0-3 hafta arası ana makinalarmda, 4-7 haf ta arası da deneme kümeslerinde barındırılan, her biri el li civciv içeren dört grup tarafından tüketilmiştir. Her bir grup için kullanılan yem karmalarmdaki sorgum ve mı - sır düzeyleri aşağıda verilmiştir. Birinci grup için, % 53 mısır îkinci grup için, % 35 mısır, % 18 sorgum Üçüncü grup için, % 18 mısır, % 35 sorgum Dördüncü grup için, % 53 sorgum Yapılan çeşitli araştırmalar, sorgumun protein düze yinin % 9 ve hemen her zaman mısırın üzerinde, çevrilebilir enerji içeriğinin ise (3432 kcal/kg) mısırdan daha düşük (3542 kcal/kg) olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca sorgumun diğer buğdaygil yemlerinden farklı olarak, yemlerin protei ninden ve enerjisinden yararlanmayı^ olumsuz yönde etkile - yen ve yem tüketiminin düşmesine sebep olan tannenleri i - çermekte olduğu ve sorgumlardaki tannen düzeyi nin #0*18\len $ 1.47* ye kadar değiştiği saptanmıştır. Bu araştırma için yapılan analizler sonucunda da f sorgumun protein düzeyinin (%8.76) mısırdan (%7.99) daha yüksek olduğu ve sorgumun %0.41 düzeyinde tannen içerdiği ortaya konmuştur. Araştırma sonunda canlı ağırlık artışı bakımından gruplar arasında farklılık olduğu variyans analizi tablo - sunda yapılan bir P-testi ile ortaya konmuştur. Iaha son - ra farklılıkların hangi gruplar arasında ve ne düzeyde ol duğu t-testi ile hesaplanmıştır. Elde edilen değerler t-da ğılışma ait kritik değerle (1.96) karşılaştırılarak, grup lar arası farklılıkların Önemli olup olmadığına karar ve - rilmiştir. Buna göre; birinci grupla ikinci grup arasında 1.09, birinci grupla üçüncü grup arasında 0.08, ikinci- 23 - grupla üçüncü grup arasında 0.98 olarak fiaptanan farklılık düzeylerinin kritik değerden (1.96) küçük ve önemsiz oldu ğu (P>0.05), fakat birinci grupla dördüncü grup arasında 2.30, ikinci grupla dördüncü grup arasında 3.37, üçüncü grupla dördüncü grup arasında 2.34 olarak saptanan farklı lık düzeylerinin kritik değerden büyük ve bu yüzden canlı ağırlık artışı bakımından dördüncü grupla diğer gruplar a- rasmdaki farklılıkların önemli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
- 25 - 6. SUMMARY In this research, the effects of maize and sorghum levels in the rations on increases of alive weight, feed in take and feed efficiency of broiler chicks were investigated. The rations have“been consumed by four groups, each of the group which contain fifty chicks, were sheltered in mother- machines for 0-3 weeks and in poultry house 4-7 weeks. The used rations of sorghum and maize levels fee each group are as follows : For the first group 53 % maize For the second group, 35 % maize, 18 % sorghum For the third group, 18 % maize, 35 % sorghum For the fourth group, 53 # sorghum The research variations resulted that the protein le vel of sorghum is 9 % and always higher than level of maize and also, convertible energy is (3432 kcal/kg) much lower than maize (3542 kcal/kg). In addition, it was fixed that sorghum is different than other grain of feeds because of sorghum has included tannin that effects the use of feed protein and energy are in a negative way and causes to fall down of feed intake. The tannin's level of sorghum change from 0.18 % up to 1.47 %. It has been put forward that at the end of these ana lyses realized in this research, showed that the protein le vel (8.76 %) of sorghum is more higher than maize (7.99 %) and due to include tannin on level of 0.41 %. At the end of the research it was fixed with the F- test in the tableau of analyse of variance that there were differences in view of increase of alive weight within the groups. Later it was calculated with the t-test what level pf variations there were within the groups. It is determi - ned either the differences are important or not within the groups, the values confronted with the critical aalue (1.96) of t-distribution. According to the varied levels in groups established that between first and second groups are as 1.09;- 26 - with first and third groups 0.08, second and third groups 0.98 is less than the critical values of (1.96) and not so important (P>0.05), however established within the diffe rences that first and fourth group 2.30, third and fourth group 2.34, second and fourth group 3.37 are higher than critical values and therefore, in view of alive weight of differences ”between fourth and other groups are very impor tant in this way (P-C0.05). It is condacted to the peculiarity a'f tannin inclu sion of sorghum being feed as grain, used for the rations of which varried in fourth group. However according to le*. vel of 0.41 % in sorghum, the feed intake to the groups and the amount of tannin in the rations has been calcula - ted as percent and established the level of tannin in se - cond group 0.07%, in third group 0.14%and in fourth group with 0.22 9b, reached to the highest level. In this case, the tannin level 0.22 in the ration, effecting the feedifi- take and the use of protein, energy of feed in negative way, in this group causes to fall of increasing aliveweight. Throughout the entire test established that the hig hest feed intake is (between 0-7 weeks) with 4927 gramme, in second group, followed the first group with 4898gramme and third group with 4579 gramme, fourth group with 4316 gramme and the value of feed efficiency in first group 2.78, in second group 2.70, in third group 2.59» in fourth group 2.65. As its shown that the value of feed efficiency in first and second group is much worst than fourth group. The reason to get this much worst values is due to the transport the chicks from the mother-machines to the poult ry houses and therefore some damages are more densed in this two groups. Concluded, sorghum is a grain of feed that includes tannin and therefore is being a feed of energy source in the rations for the broiler chicks can be used until as a known level. When the level of sorghum has increased in ra- 21 - tions, the level of tannin in ration, has increased, too. In this case the feed efficiency and the growth effected in a negative way. Therefore the level of sorghum 35 %, and level of tannin 0.14 % will not exited in rations for the breeders of broiler chicks "based on research regulations.