Hesaplamalı tasarım pratiğinin kentsel planlamadaki potansiyelleri: Balıkesir örneği
Potentials of computational design in urban planning: The case of Balikesir
- Tez No: 613724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Parametrik tasarım içerdiği parametreleri ele alarak bunların ilişkileri bağlamında oraya ürün koymasıyla günümüzde yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Parametrik tasarımın bir sonuç ürün üretmek yerine parametreler ile kontrol edilen çözüm yolu, algoritma oluşturmaktadır. Parametrelerde yapılan değişikliklerle kapsamlı tasarım süreçlerinde bile kısa sürede birçok varyasyon oluşturması popülerliğinin sebebi konumundadır. Mimarlık pratiği düşünüldüğünde parametrik tasarım mimarlıkta kütle üretme bağlamında sıkça kullanılmaktadır. Tez kapsamında ise parametrik tasarım bir üst ölçek olan kentsel tasarım pratiğinde plan üretme ve yapılaşma alanında kullanılmış yöntemleri ve bu yöntemlerin potansiyelleri örnekler üzerinden incelenerek araştırılmıştır. Günümüzde yoğun nüfus artışı ve nüfusun literatür de kentlere göçüyle kent planlaması büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda farklı planlama anlayışları karşımıza çıkmaktadır. Bu planlama anlayışlarından 5 Dakikalık Kent yaklaşımı, tez kapsamında yeşil ve mavi ile ilişkisi ve spesifik bağlamdaki tasarım yaklaşımıyla beraber ele alınmıştır. Sürecin devamında ele alınan yaklaşımın parametrik tasarımla nasıl entegre edileceği ve kullanılma potansiyelleri ortaya konularak ve oluşan sonuçlarının verimlilikleri incelenmiştir. Sonuç olarak çalışma sürecinde farklı kentsel planlama ve yapılaşma beklentilerine dair girdiler belirlenmiş ve parametrik olarak kurgulanmıştır. Bu bağlamda tez kapsamında öngörülen hibrit parametrik tasarım yaklaşımı Balıkesir ili için belirlenen gelişme alanı üzerinde test edilerek çok sayıda varyasyon üretilmiş ve potansiyelleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parametric design has started to be used extensively today by considering the parameters it contains and putting products there in the context of their relations. Instead of producing a final product of parametric design, the solution is controlled by parameters. The fact that changes made to the parameters create many variations in a short time even in comprehensive design processes is the reason of its popularity. When architectural practice is considered, parametric design is frequently used in the context of mass production in architecture. Within the scope of the thesis, the methods used in the field of urban planning practice, which is a top scale of parametric design, and the potentials of these methods are examined and examined. Nowadays, urban planning is of great importance due to the intensive population growth and migration of the population to the cities in the literature. In this context, different understanding of planning emerges. One of these planning approaches, the 5-Minute City approach, has been dealt with in the context of the thesis with its relationship with green and blue and with a design approach in a specific context. In the continuation of the process, how to integrate the approach with the parametric design and its potentials to be used was examined and the efficiency of the results obtained was examined. As a result, the inputs of different urban planning and construction expectations were determined during the study process and parametricly constructed. In this context, the hybrid parametric design approach envisaged within the scope of the thesis is tested on the development area determined for Balıkesir province and numerous variations are produced and their potentials are examined.