Ham perlit ve genleştirilmiş perlitin puzolanik malzeme olarak kullanılabilirliği
Availability of raw perlite and expanded perlite as pozzolanic material
- Tez No: 613752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARIN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ham perlit ve genleştirilmiş perlit puzolanik malzeme olarak kullanılmıştır. Düşük maliyetli ve yerel kaynaklarımızdan biri olan perlitin çimentoda kullanılmasına yönelik bir araştırma yapılmıştır. Balıkesir Limak Çimento Fabrikası'ndan alınan CEM I 42,5 R tipi Portland çimentosu ve puzolan olarak Uzay Perlit Madencilik Kim. Mad. San. Ve Tic. Ltd. Şti.'den temin edilen ham perlit ve genleştirilmiş perlit kullanılmıştır. Portland çimentosu ağırlıkça %5, %10, %20 ve %30 oranlarında ham perlit ve genleştirilmiş perlitle yer değiştirilmiş ve perlit ikameli çimentolar hazırlanmıştır. Bu deneysel çalışmada, 4 çeşit ham perlit ikameli çimento, 4 çeşit genleştirilmiş perlit ikameli ve Portland çimentosu olmak üzere toplam 9 çeşit çimento kullanılmıştır. Hazırlanan çimentoların, kimyasal analizleri, fiziksel ve mekanik deneyleri yapılmıştır. Çimento harçlarının 2, 7, 28 ve 90 günlük eğilmede çekme ve basınç dayanımlarına, ayrıca üretilen harçların yüksek sıcaklık değerlerine karşı dayanıklılığı, donma-çözülme etkisi ve rötresine olan etkileri araştırılmıştır. Deney sonuçları incelendiğinde, ham perlit ve genleştirilmiş perlit ikamesinin Portland çimentosuna göre rötreyi olumlu şekilde etkilediğini (yani azalttığını) söylemek mümkündür. CEM I Portland çimentosu ve harç numunelerinin ikameli çimento ve harç numunelerine göre hemen hemen tüm deneylerde daha yüksek performans gösterdiği görülmüştür. Genleştirilmiş perlit ikameli çimentoların tüm deneylerdeki dayanım sonuçları çok düşük olduğu için çimentoda kullanımının uygun olmadığını, buna rağmen %5 ve %10 ham perlit ikamesinin çimentoda kullanılabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, raw perlite and expanded perlite were used as pozzolanic material. Research has been conducted on the use of perlite, one of our low cost and local resources, in cement. The Portland cement CEM I 42,5 R is, supplied from the Limak Cement Factory in Balıkesir, and raw perlite and expanded perlite used as an additive is supplied from Uzay Perlite Mining Kim. Art. Singing. And Tic. Ltd. Portland cement was replaced with 5%, 10%, 20% and 30% by weight of raw perlite and expanded perlite and perlite substituted cement were prepared. In this experimental study, 9 types of cement were used: 4 types of raw perlite substituted cement, 4 types of expanded perlite substituted and Portland cement. Chemical analyses, physical and mechanical tests of the prepared cement were carried out. The effects of tensile and compressive strengths of cement mortar specimens on the strengths of 2, 7, 28 and 90 days, as well as their resistance to high temperatures, freezing-thawing and shrinkage were investigated. When the test results are examined, it is possible to say that the substitution of the raw perlite and expanded perlite as an additive has a positive effect on shrinkage (i.e. decreases). CEM I Portland cement and mortar samples showed higher performance in almost all experiments than substituted cement and mortar samples. We can say that the strength results of expanded perlite substituted cement are not suitable for use in cement due to the poor performance at all experiments. However, 5% and 10% raw perlite substitutes can be used in cement.