Metastatik mide kanserinde modifiye dosetaksel-siplatin-5fluorourasil kemoterapisinin etkinliği ve toksisitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness and toxicity of modified docetaxel-ciplatin-5 fluorouracil chemotherapy in metastatic gastric cancer
  1. Tez No: 613771
  2. Yazar: TÜLAY EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mide kanseri tüm dünyada en sık görülen 4. kanser türüdür ve kanserden ölümlerin en sık ikinci nedenidir. Mide kanseri prognozu kötü bir hastalıktır. Prognozu belirleyen en önemli faktörlerden biri hastalığın evresidir. Erken evrelerde opere olan hastalarda prognoz daha iyi olmasına rağmen olguların %60'ı tanı konulduğunda cerrahi şansını yitirmiştir. Tedavide cerrahi, kemoterapi (KT), kemoradyoterapiden (KRT) oluşan multidisipliner bir tedavi yaklaşımı uygulanır. Taksan grubu kemoterapotiklerin metastatik mide kanserinde monoterapide etkinliği kanıtlandıktan sonra kombinasyon tedavisi olarak kullanımı denenmiştir. TAX 325 çalışması ile metastatik mide kanserinde DCF (dosetaksel-sisplatin-Fluourasil) protokolünün etkinliği gösterilmiş ancak toksisite yüksekliği vurgusu yapılmıştır. Yüksek toksisite oranları nedeni ile modifiye dozlarda DCF protokolleri denenmiştir. Tezimizde ANEAH Tıbbi Onkoloji polikliniğince takipli metastatik mide kanseri tanısı olan hastalarda modifiye DCF (mDCF) kemoterapisine yanıt ve toksisite oranları, standart DCF kemoterapisi ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak mDCF tedavisi standart DCF ile benzer etkinlik gösterdiği ve toksisite profilinin daha iyi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Across the worldwide, gastric cancer remains the 4th most common cancer. Gastric cancer is the second leading cause of cancer-related deaths. The prognosis of gastric cancer is worse. One of the most important factors that decide the prognosis is the stage of gastric cancer. When the patients operated in the early stages of the disease, the better the prognosis is obtained. However, at the time of diagnosis 60 %of the cases are inoperable. The treatment of gastric cancer is multidisciplinary, which includes surgery, chemotherapy and chemoradiotherapy. It has been demonstrated that taxane monotherapy was effective in the treatment of advanced gastric cancer. After that discovery, taxanes were investigated as a part of combination regimens. In the TAX 325 trial, DCF (Dosetaksel-Cisplatin-Fluorouracil) regimen was effective in the treatment of patients with advanced gastric cancer. However, the trial emphasized that DCF had high toxicity profile. Due to high toxicity rates, modified dose DCF regimens were investigated. In this thesis, we retrospectively compared the standard dose DCF regimen with modified DCF (mDCF) regimen in patients with advanced gastric cancer who admitted to Medical Oncology Department of Ankara Education and Research Hospital. In current study, we demonstrated that mDCF regimen had similar efficacy with better toxicity profile compared to the standard dose DCF regimen.