Akıllı şehircilik kapsamında bir kamu binasında çevresel ortam parametrelerinin izlenmesi
Monitoring of environment parameters in a public building under smart urbanization
  1. Tez No: 613807
  2. Yazar: ALİ COROZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizde 2000 yılında her 100 kişiden 65'i il ve ilçe merkezlerinde, 35'i belde ve köylerde yaşarken bu oran 2012 yılında %77-%23, 2017 yılında ise %92.5- %7.5 oranına gelmiştir. Şehirler kaldırabileceğinden fazla bir nüfusa iş, barınma, elektrik, su, çevre, altyapı, sağlık, eğitim, ulaşım, güvenlik, yeşil alan vb. sağlamak durumunda kalmaktadır. Dünya'daki kaynaklar hızla tükenirken mevcut şehir altyapıları da yetersiz kalmaktadır. Hizmetleri daha az maliyetle daha hızlı ve verimli sağlamanın yolu; bilgi, dijital ve haberleşme teknolojileri ile altyapılarını kullanmaktan geçmektedir. Teknolojinin sağladığı imkanlarla şehirlerin daha yaşanabilir hale gelmesi amacıyla 'akıllı şehir' kavramı ortaya çıkmıştır. Akıllı şehirler; geleneksel hizmetlerin ve ağların sayısal ve telekomünikasyon teknolojileri kullanarak, yaşayanların ve işyerlerinin fayda sağlayacağı şekilde daha verimli hale getirildiği yerler olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada 'akıllı şehir' yaklaşımı kentsel problemlere akılcı çözümler üretme potansiyeline sahip olması nedeniyle ülkelerin ve uluslararası kuruluşların politikalarında ön plana çıkmaya başlamıştır. Başta ulaştırma ve enerji olmak üzere, kentsel altyapıların ve şebekelerin insan müdahalesine gerek kalmadan kendi kendine yönetebilmesi mantığına dayanan bu yaklaşımla şehirlerde yaşayan insanların hayat standartlarının önemli ölçüde iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Akıllı şehircilik uygulamalarının temel öğelerinden biri olan akıllı yaşam ve akıllı yönetim kapsamında gerçekleştirilen çalışmada IoT tabanlı atmel AVR mikrodenetleyicili, programlanabilen bir giriş-çıkış kartı kullanılarak mevcut bir kamu binasını sensörler vasıtasıyla takip ederek ışık seviyesi, hava kalitesi, sıcaklık ve nem ölçümleri yapılmıştır. Metodolojik olarak iki aşamadan oluşan çalışmada sensörler vasıtasıyla ölçümlemeleri yapılan veriler ikinci aşamada çalışmadan elde edilen verilerin internet üzerinden takibi ve değerlendirmesi yapılmak üzere bir büyük veri ve bulut bilişim sunucusuna aktarılmaktadır. Sensörler vasıtasıyla ölçülerek anlık olarak buluta ve buradan da internet ortamına aktarılan bu bulgular değerlendirilerek enerji verimliliği, en uygun çalışma ve yaşama ortamı sağlamada ne gibi adımlar atılabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While in 2000, 65 of the 100 people in our country living in provinces and district centers, 35 of them live in towns and villages, in 2012 this ratio reached %77-%23 and in 2017 %92.5-%7.5. Cities are constrained to provide business, housing, electricity, water, environment, infrastructure, health, education, transportation, security, green space etc. services to population more than they can afford. While the resources in the world are rapidly depleted, existing urban infrastructures are inadequate. The way to provide services faster and more efficiently with less cost; use of information, digital and communication technologies and infrastructures. In order to make cities more liveable with the opportunities provided by technology, the concept of“smart city”has emerged. Smart cities are explained as places where traditional services and networks are made more productive for residents and businesses by using digital and telecommunication technologies. At this point, the“smart city”approach has come to the fore in the policies of countries and international organizations due to its potential to produce rational solutions to urban problems. With this approach which is based on the logic that urban insfrastructures and networks, especially transportaition and energy, managing themselves without the need for human intervention is aimed to improve the living standards of people living in cities. In the work carried out within the scope of intelligent life and intelligent management, which is one of the basic elements of“smart city”applications, an existing management building was monitored by means of sensors to measure light level, air quality, temperature and humidity by using a programmable input-output card with IoT based atmel AVR microcontroller. Methodological in this study of two stages, the data that are measured by the sensors are transferred to a large data and cloud computing server for monitoring and evaluation over the internet in the second stage of study. These findings, which are measured by sensors and tansiently transferred to the cloud and from there to the internet environment, are evaluated and which steps can be taken in order to provide energy efficiency, optimal working and living environment are discussed.