Trakya'nın kongre turizmi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 61401
  2. Yazar: ESİN HAVUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
100 ÖZET Turizm, yaygın bir ekonomik etkinliktir. Ülkelerin ekonomilerine önemli ölçüde katkıda bulunan bu sektör, turizm bölgesi halkı için, refah ve gelişme ortamının da kaynağı olma özelliğini taşır. Ülkemiz açısından da turizmin önemi büyüktür. Çünkü; ülkemizin birçok şehri, coğrafi konumu, tarihi ve kültürel zenginlikleri, turizm alt ve üst yapısı, ayrıca yurt dışı bağlantılarındaki kolaylıkları dolayısıyla uluslararası turizm hareketinin önemli birer cazibe merkezidirler. Turizm türleri içinde ekonomik turizmin, bu sektöre katkısı oldukça fazladır. Bu turizm türüne diğer bir ifade ile“Kongre Turizmi”de denebilir. Kongre Turizmi, özellikle turizm sezonu dışındaki zamanlarda da uygulandığı için, turizmin sezon dışı gelir getiren türü olarak kabul edilmektedir. Yükselen eğitim düzeyine paralel olarak, kültür ağırlıklı turizmin yanında, kongre turizminin de, gelecekte turizm sektöründe önem kazanacağı kuşkusuzdur. Ülkemize de; kongre turizmine olacak talep artışını karşılayabilecek olanaklar açısından bakıldığında başta, İstanbul olmak üzere, bazı kentlerimizin önemli potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Trakya illerinden, sınır şehri Edirne'de, kongre turizmine yönelik talep profilini oluşturan doğal ve yapay çekicilik faktörleri fazlasıyla mevcuttur. Ayrıca, İstanbul'a olan yakınlığı da, kongre turizmi açısından ayrı bir avantaj olarak görülebilir. Trakya'daki yerel halkın, turiste ve turizme olumlu bakış açısı, yöredeki sosyolojik değerler ve halkın kültür düzeyinin yüksek olması hiç şüphesiz kongre turizmine olan talep açısından önemli kriterlerdir. Tüm bu potansiyel çerçevesinde, üst yapı yatırımlarına ivme kazandırılması halinde; Edirne,“ulusal kongre şehri”olmaya aday gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY Tourism is one of the most important contributer to the economy. Apart from bringing a growth to the economy, tourism also brings the people of that area wealth, growth. Therefore tourism becomes an important factor in the growth of the economy. This also makes our country an international tourism center when its various cities. Their geogrophical structures, history with cultural wealth. Considering the country's overall geogrophical structures and boarding with easy transportation facilities, it makes Turkey very attractive. Economic tourism's contribution to this sector is very impressive. We can name this section also the Congress Tourism. Congress Tourism; brings an income also during the dead season. Congress Tourism's grouth can.be seen parallel to the grouth of education besides the cultural tourism. In our country, including Istanbul, there are many cities that have patential to serve this sector., Edirne; a Trakya city border to Europe country's with its natioanal and manmade attractions has the patential to serve for the Congress Tourisme. Beign situated close to Istanbul gives Edirne another advantage for this city in serving the Congress Tourism. Trakya peoples closeness knowing the importange of tourism with the help of the area's sociological culture are the major critecias for this area to become the start print for the Congress Tourism. When studied all the factors above mentiened; as investments continve towards accomodation facilities, Edirne can be identified as the candidate city to become the Congress City of Turkey. «tvftp-üüSîîSS'