Trakya'nın Türklere devir teslimi
- Tez No: 36822
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER KONUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Yeni vatan Anadolu ve Rumeli üzerindeki Türk tarihinin, bilhassa da vatan olma yolunda bir dönüm noktası teşkil eden Millî Mücâdelenin ayrıntılı bir şekilde ortaya konulması her Türk münevverinin ortak kanaatidir. Bu düşünceden hareketle Millî Mücâdelede önemli bir yeri olan Doğu Trakya'nın Yunanlılardan kurtuluşu ve Türklere devir teslimini, doktora tezi konusu olarak seçmiş bulunuyoruz. Çalışmanın bu genel amacının yanısıra bir de özel gayesi vardır. Değerli yazar Tevfîk Bıyıklıoğlu“Trakya'da Millî Mücâdele I-II”adlı eseriyle Mütâreke döneminde Trakya'da yaşanan olayları detaylı bir şekilde araştırmış bulunmaktaydı. Yalnız bu eserde kronolojik yönden eksik kalan bir safha vardı; Trakya'nın Kurtuluşu. Bu çalışma ile devrin önemli hadiseleri ve gelişmelerini inceleyerek Bıyıklıoğlu'nun yarım bıraktığı dönemi tamamlamak istedik. Çalışmada kurtuluş öncesi Mütâreke dönemi Trakya ile ilgili gelişmeler kısaca izah edildikten sonra, tezin ana muhtevası olan Trakya'nın Türklere devir teslimine yer verildi. Devir teslim esaslarının tespit olunduğu Mudanya Mütârekesi ve bu mukavelenin uygulanışı anlatıldı. Uygulama safhasında tesellüm ile ilgili olarak görevlilerin tayini ve Trakya Jandarma Teşkilâtı'nın kurulması gibi hazırlıklara değinildi. Bilâhire Yunanlıların tahliyesi, Müttefikin işgali ve Türklerin bölgeyi teslim almaları zikr olundu. Bu arada tahliye esnasında Yunanlıların bölgede yaptıkları mezâlime de kısaca yer verildi. Son olarak da, Trakya topraklarının kesin Türk yurdu olduğunu tescil ve temsil eden Lozan Sulh Muahedesi ve Muâhede'nin Trakya sınırına ait aksamı izah edildi. Bu çalışmada yöntem olarak, tarihin genel metodu sebep netice ilişkisi ve hadiselerin kronolojik olarak takibi esas alındı. Olaylar bu çerçeve içerisinde neticeye götürüldü. Neticede Birinci Dünya Savaşı sonrasında İ'tilâf Devietleri'nin Türkiye üzerindeki emelleri ve bu emellerine ulaşmak için piyon olarak kullandıkları Yunanistan'ın Trakya topraklarındaki oyunları ortaya konulmaya çalışıldı. Bilhassa Lozan Sulh Konferansı esâsında İ'tilâf ve Balkan Devietleri'nin Türkiye karşısında gösterdikleri ortak tavır ve entrikaları gözler önüne serildi. Bu entrikalar karşısında Türk makamlarının Mîsâk-ı Millînin bir parçası olan Trakya hususunda gösterdiği hassasiyet üzerinde önemle duruldu. Böylece İstiklâl Harbi neticesinde Trakya'nın yeniden Türk vatanı oluşu bir kez daha tescil edilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is a general idea for all intellectuals in Turkey to make known the Turkish history in new Motherland Anatolia and Rumeli, especially National Contention that makes a turning point for the foundation of the country. For this reason, I decided to study how we saved Eastern Thrace from the occupation of Greeks which has an important place in National Contention. Beside this general aim of the study, We had a special aim. Our distinguished writer Tevfik Bıyıkhoğlu, in his work“Trakya'da Millî Mücadele (National Contention in Thrace) I-II”explained the events lived in Thrace during the Period of Armistice in detail. But, there was something lacking in this work from the point of chronological order : How we saved Thrace. By studying the important events and developments in that period, we wanted to complate what T. Bıyıkhoğlu left unfinished. In the study, after the brief description of the developments before Armistice Period Thrace, we went on the return of Thrace to Turcs, which is the main content of the study. We told about Mudania Armistice in which they determined the conditions of returning the land. In application step, the appointment of the officials for the official works and the foundation of Thrace Gendarmerie were told about. Later we made such points as the evacuation of Greeks, the occupation of Allied Forces and the taking of the region by Turcs. Meanwhile, we shortly noted the oppressions of Greeks in the region during evacuation. Lastly, we studied the content of Laussanne Peace-Treaty and its sentences for Thrace frontier. In this study, we applied the reason-result relationship and chronological followof events that make the general method of history. The events were resulted with in this framework. As a result, the aims of Entente Powers on Turkey during World War, and how they used Greeks for their aims and the thoughts of Greeks on Thrace were tried to be explained in detail. Especially, the intrigues of Entente and Balkans States during Laussanne Peace Conference agains Turkey and their mutual behaviours were made clear. The way Turkish officials behaved againts the intriques and for Thrace which is a part of“National Pact (Mîsâk-ı Millî)”. Thus, it was proven how Thrace became a part of Turkey as a result of the Independence War.