Doğankent ve Havutlu Sağlık Ocağı bölgelerinde 15 yaş ve yukarısı yaş gruplarında hipertansiyon prevalansı araştırması
- Tez No: 6141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK BURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
XII öz Bu çalışma; Ç.Ü. Txp Fa kül t sü i Halk Sağlığı Anabi- lim Da.Vı'nra bağlı Doğankent S. E. A, bölgesindeki Doğankent ve Havutlu köyünde yaşayan 15 yaş ve üstü popülasyonda hipertansiyon prevalans hıznın araştırılması için yapilmıstır. Çünküj ülkemizde ve özellikle Çukurova bölgesinde hipertanniyonlu hastaların fazla olduğu sanxiinaktadxr. Ancak, halkın yeterli düzeyde bilinçli olmamanı ve buna bağlı olarakta hipertansiyonlu olduğundan haberdar olmaması bölgemiz ve ülkeniz için önemli bir halk saîjlıîjı sorununu oluşturmak tadır. Bu amaçla çalışmamız araştırma bölgemizde hipertansiyon hakkında halka bilgi vermek ve hipertansuyonlu kişileri seçerek onların gerekli tedavilerinin yapılmasını sağlamak için planlanmıştır. Çalışmamız Dogankent ve Havutlu köyünde seçilen toplam 500 kişide yürütülmüştür. Deneklerden 25 kişinin düzenli olarak antihipertansif ilaç kullandığı tesbit edilmiş olup, diastolik hipertansiyon prevalans hızı % 21.6 (NslOS), sistoladiastolik hipertansiyon prevalans hızı ise % 25.6 (N:12C) dir. Diastolik ve sistolodiastolik kan baaing*, savi^“- -yelerini”etkileyen faktörlerin, regreayon analizi sonucuna göre yaş, QBI, medeni hal, yaşam gartiarxndaki değişiklik, ailedeki çocuk sayısı, tuzlu yeme alışkanlığı ve cinsi yet olduğu bulundu» Logistik regresyon analizi sonucuna göre hipertansiyonu etkileyen faktörlerin ise? OBI, tuzlu yeme alışkan lığı, yaş ve eş ölümü, alkol alışkanlığı, ailedeki çocuk sayısı ve cinsiyet olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT This study has been conducted to determine the hyperten sion prevalance rate in the 15 years and older population li ving in Dogankent and Havutlu public health center districts, operated by the Çukurova University school of medicine, de partment of public Health in Turkey. Especially in Çukurova region, hypertensive patients in number is tought to be ex ceedingly high. However that the people in the region are unaware of the their problems makes this importent public health problem to urganitly be dealt with. For this purpose, this study was planned with the intents a) To inform people in our ran oarch area as to im portance and prevention of hypertension, h) To find hypertensive persons so as to have them get proper treatments. 500 persons chosen randomly from the Dogankent and Ha vutlu village population were included in the study. Of 500( 25 persons were determined having regularly taking antihyper tensive medication. Diastolic and sistolo-diastolic hyper tension prevalance rates were respectively found to be 21.6% (NilOQ) and 25.6 % (Nxl28). As a result of Regression analysis, the factors that ef fects the levels of diastolic and sistolo-diastolic blood pressure were found to be age, obesity 5.ndex, marriage sta tus, changes in living conditions., the number of child in family, habit of salt uses in diet, and sex. According to the result obtained from the logistic reg ression analysis, the factors that affect hypertension pre valance rates are found to be obesity index, habit of salt uses in diet, age, wife or husband death, alcohol use, the number of children in a family and sex.