Yaşlılarda sarkopeni prevalansı, etkileyen faktörler ve serum beta-2 mikroglobulin düzeyi
Prevalence of sarcopenia, influencing factors, and serum beta-2 microglobulin levels in the elderly
- Tez No: 869139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Sarkopeni, kas kütle ve kas gücünün ilerleyici kaybı ile karakterize bir iskelet kası hastalığıdır. Yaşlı nüfusun her geçen gün artması, sarkopenin önemli bir halk sağlığı sorunu olma potansiyelini artırmaktadır. Sarkopeni için en önemli problemlerden biri tanı sürecindeki belirsizlik ve zorluktur. Bu çalışma ile 65 yaş ve üzeri bireylerde sarkopeni prevelansını ve risk faktörlerini saptamak, kan beta-2 mikroglobulin düzeyinin sarkopeni tanısında/taramasında bir biyobelirteç olarak rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu yuvalandırılmış vaka-kontrol çalışması, Adana ili Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Adana Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Adana Şehir Hastanesi Geriatri Bilim Dalı, Çukurova Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Uygulama ve Araştırma Bölgesi Aile Sağlığı Merkezlerinde (Doğankent ASM, Karataş ASM, Havutlu ASM) Mayıs 2023- Mayıs 2024 arasında 251 yaşlı bireyin katılımıyla yapılmıştır. Katılımcılara fiziksel aktivite anketi, FRAİL kırılganlık ölçeği, sarkopeni tarama testi (SARC-F) uygulanmış, kas gücü el dinamometresi ile, kas kütlesi biyoelektrik impedans yöntemi ile ölçülmüştür. Kas gücü düşük ve kas kütlesi düşük hastalar, kesin sarkopeni olarak değerlendirilmiştir. Kesin sarkopeni ve kontrol grubundan serum beta-2 mikroglobulin düzeyi ölçülmüştür. Analizlerde t testi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon testi, Spearman korelasyon analizi, ki-kare testi, lojistik regresyon analizi, çok değişkenli lineer regresyon analizi, mediasyon analizi ve ROC analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcopenia is a skeletal muscle disease characterized by progressive loss of muscle mass and muscle strength. The increasing elderly population raises the potential for sarcopenia to become a significant public health issue. One of the most critical problems for sarcopenia is the uncertainty and difficulty in the diagnosis process. This study aimed to determine the prevalence and risk factors of sarcopenia in individuals aged 65 and over and to investigate the role of serum beta-2 microglobulin level as a biomarker in the diagnosis/screening of sarcopenia. Method: This nested case-control study was conducted between 2023 and 2024 on 251 elderly individuals recruited at the Department of Public Health of Faculty of Medicine in Çukurova University and family health centres affiliated to the Department located in Doğankent, Karataş and Havutlu Districts; Physical Medicine and Rehabilitation Department of Balcali Hospital of Cukurova University; and the Department of Geriatrics at Adana City Hospital. Participants completed a physical activity questionnaire, the FRAIL frailty scale, and the SARC-F sarcopenia screening test. Muscle strength was measured using a hand dynamometer, and muscle mass was assessed using the bioelectrical impedance method. Individuals with low muscle strength and low muscle mass were evaluated as having definitive sarcopenia. Serum beta-2 microglobulin levels were measured in both the sarcopenia and control groups. The data were analyzed using t-tests, Mann-Whitney U tests, Pearson correlation tests, Spearman correlation analysis, chi-square tests, logistic regression analysis, multivariate linear regression analysis, mediation analysis, and ROC analysis.