İstanbul Eyüp bölgesindeki Haliç suyunun mevsimsel değişimlere göre mikrobiyolojik yük bakımından incelenmesi
Seasonal investigation of Estuary water of Eyüp district of Istanbul for microbiological load
- Tez No: 614130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TOLGA GÜRKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada İstanbul Eyüp Bölgesindeki Haliç'in mikrobiyolojik ve fiziksel parametreler kullanılarak mevsimsel analizleri yapılmıştır. Çalışma Ekim 2013 - Ekim 2014 tarihleri arasında yürütülmüştür. Mikrobiyolojik analizler de her hangi bir kontaminasyonun olup olmadığını test etmek için validasyon yöntemi kullanılmıştır. Mikrobiyolojik testler için toplam aerobik mikroorganizma, toplam koliform, fekal koliform ve patojen sayımı yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda özellikle sıcaklığın artmasından dolayı Temmuz ve Ağustos aylarında mikrobiyal yükün maksimum olduğu buna karşın kış aylarında minimuma düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, seasonal investigation from estuary water of Eyüp district of Istanbul were performed using some microbiological and physical parameters. The study was performed between October 2013 and October 2014. During microbiological analyses, validation methods were performed to see if there were any contaminations. For microbiological tests, amonth of total aerobic microorganisms, total coliform, total fecal coliform and pathogenic microorganisms were determined. As a result it was determined that, during July-August period, the amonth of microorganisms were maximum due to the increase of the temperature. On the other hand the amonth of microorganisms were minimum during winter.