Afet duyarlı planlama Van ili örneği
The case of disaster well planning Van province
- Tez No: 614143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de yaşanan afetlerden bazılarının yarattığı hasarlar büyüktür ve gerçekleştiği bölgeyi ekonomik, sosyal, fiziksel ve psikolojik olarak zarara uğratmışlardır. Afetlerin önlenmesi veya zararların azaltılması bölgenin gelişimi ve toplumun huzuru açısından önemlidir. Bu kapsamda afet yönetim sürecinin doğru yönetilmesi önem kazanmaktadır. Afet Yönetim Sürecini, kriz yönetimi ve risk yönetimi olarak incelemek ve değerlendirmek mümkündür. Kriz yönetimi süreci afet sonrası müdahale ve iyileştirme evreleri ile ilgili faaliyetleri kapsarken, risk yönetimi süreci afet öncesi zarar azaltma stratejilerini kapsamaktadır. Planlama ise afet zararlarının azaltılması kapsamında etkili bir araç olarak değerlendirilmektedir ve planlama çalışmalarının afet odaklı olarak değerlendirilmesi afet zararlarını azaltma stratejileri açısından gereklidir. 2011 Van Depremi; ülkemizde en yakın tarihte yaşanan, afet sonrası hasarın büyük olduğu doğal afettir. Depremin ardından yürütülen kriz yönetimi stratejileri ve risk yönetimi kapsamında yürütülen planlama çalışmaları bu tez çalışması kapsamında irdelenmiştir. Tez çalışması kapsamında planlama çalışmalarının bu doğrultuda yürütülüp yürütülmediği, risk yönetimi sürecinde mekânsal planlama kriterlerine uygun olarak oluşturulup oluşturulmadığı ile test edilmiştir ve bu tespitler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Some of the damage caused by the disasters that occurred in Turkey are big and the region where it occurs damages the area economically, socially, physically and psychologically. Disaster prevention or harm reduction is important for the development of the region and the peace of society. In this context, it is important to manage the disaster management process correctly. It is possible to examine and evaluate disaster management process as crisis management and risk management. While the crisis management process includes activities related to post-disaster response and recovery phases, the risk management process includes pre-disaster mitigation strategies. Planning is considered as an effective tool within the content of disaster, disaster mitigation and planning activities should be considered as disaster oriented in terms of disaster mitigation strategies. 2011 Van Earthquake; It is a natural disaster in our country where the damage after the recent disaster is great. Crisis management strategies after the earthquake and planning studies carried out within the content of risk management were examined within the content of this thesis. Within the content of the thesis study, whether the planning studies are carried out in this direction has been tested by conducting in accordance with the spatial planning criteria in the risk management process and recommendations have been made according to the data obtained as a result of these findings.