Opera'da Türkler (Türkleri konu alan operaların incelenmesi, özellikle Rossini'nin Türkleri konu alan operalarının incelenmesi)
The Role of Turks in the art of opera; Study of the operas which have themes based on Turks; Particularly the study of Rossini's operas with the themes based on Turks
- Tez No: 61427
- Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türk adının tarihte yeretmeye başladığı M.S. 6. yüzyıldan çok önceleri, Türkler anayurtları olan Orta Asya'dan barıya doğru yayılarak çeşitli devletler kurmuş ve bir çok uygarlıkların kurulmasına öncülük etmişlerdi. Türkler tarih boyunca egemen oldukları topraklar üzerinde yaşayan halkları, kültür ve bilim alanlarında büyük ölçüde etkilemeyi başarmışlardır. Bu etkiler, o ülke sanatçılarını Türklerden öğrendikleri yenilikleri kullanmaya, Türklerin yaşayışlarını inceleyen eserler vermeye yöneltmiştir. Osmanlıların Orta Avrupa'ya kadar uzanan“Fetih Hareketleri”Mozart, Haydn, Beethoven gibi büyük bestecileri etkileyerek bir çeşit '“Çalgı Müziği”oluştururken, öte yandan pek çok bestecide, saline için eserlerinde Türklerle ilgili konulara ve Türk kişiliklere yer vermiş, veya en azından konulan içinde yer vermek gereğini hissetmiştir. Özellikle Opera sanatında Türklerin ilişkileri olan toplumlar üzerinde etkileri daha açık görülür. Bu bağlamda Rossini, Haendel, Vivaldi gibi büyük Opera bestecileri sayısız güzel Opera bestelemiştir. Yapılan araştırmalar, bu yolda bestelenen eserlerin sayısının 100 'ti geçtiğini göstermiştir. Burada belirtilmesi gereken en önemli nokta, konularının ağırlıklı olarak“Tarihe”dayandığı saptanan bu eserlerde, Libretto yazarlarının ve Bestecilerin hemen hepsi, Türklerin karakteristik özelliklerinin başında gelen“Bağışlayıcı”ve“Koruyucu”karakterlerine yer vermeleridir.
Özet (Çeviri)
Long before 6th century A.D. when the name Turk has started to take its place in the history, The Turks have easablished states and have been the pioneer for the establishment of a lot of new civilizations while spreading to the west from their native land The Middle Asia. Throughout history, Turks have influenced the nations living in their sovereignth a great deal on cultural and scientific aspect. As a result, these effects have forced the artists of these nations to create works studying the living style of Turks and to use the novelties they have learned from them. The conquest activity of Ottomans going as far as Middle Europe have influenced composers such as Mozart, Haydn, Beethoven and created a kind of instrumental music further more many composers have given places to subjects on Turks and Turkish characters, or at least felt the necessity to mention some these among their themes. Especially in opera art, effects of Turks can clearly be observed in nations which they have relations with. On this respect great opera composers such as Rossini, Handel, Vivaldi have composed numerous operas. Researches made have shown that the number of works composed on these topics was more than 100. The most important point that should be mentioned in here is that, in these works, the themes of which have been determined to be based on history, the most of the libretto writers and composers have given place to the forgiving and protictive character of Turks which has the leading part in their superiority.