Tekstil tasarımında yaratma ve işlev
Creativity and function in textile design
- Tez No: 61435
- Danışmanlar: PROF. SÜMER SALDIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaratma ve işlev ilişkilerinin özellikli olarak tekstil tasarımındaki yeri ve önemi, örneklemeler desteğinde irdelenmiş ve tez, iki ana bölüm altında ele alınıp sonuç bölümüyle tamamlanmıştır. Birinci bölümde yaratma ve işlev, tekstil tasarımcısının çalışma alanı içindeki yeri ve önemi bakımından incelenmiştir.Bireysel ve çevresel faktörler, tasarımcının yaratma faaliyetini etkileyen iki ayrı öğe olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, yaratma ve işlev, bireyi ve toplumu ilgilendiren ve etkileyen yönleriyle irdelenmiş, ve tekstil tasarımının, onu kullanan insanın gereksinimlerine, isteklerine ve değişen yaşam koşullarına cevap veren bir ürün olmasından kaynaklanan önemi, ilgili örneklerle ortaya konmuştur.. Sonuç bölümünde ise, tezin konusu ile ilgili olarak elde edilen bulgular, yaratma ve işlevin nitelikleri açısından başarılı kabul edilmiş örneklerle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the place and importance between the relationships of creativity and function concerning Textile Design, have been researched within the support of examples. The thesis has been taken up under two main sections and has been completed in the results chapter. In the first chapter, the place and importance of creativity and function have been examined particularly from the point of view of the textile designers' working prosses. Individual and enviromental factors have been considered as two different components, that have influence on the designers' creative activity. In the second chapter of this study, creativity and function have been investigated with their features influencing the individual and the society. The importance of Textile Design as a product answering the consumers' needs, demands and changing cicumstances of everyday life, has been brought up with concerning examples. Finally in the results chapter, the findings regarding the subject of the thesis, have been evaluated and related to examples, which have been accepted as successful with their creative and functional qualities. IV