Paul Hindemith'in solo viyola için yapıtları (Op 11 No:5-op 25 No:1 solo sonatları) yoruma yönelik teknik çalışma kılavuzu
Solo works by Paul Hindemith for viola (Op 11 No:5-Op 25 No:1 solo sonates) technical studies aiming their interpretation
- Tez No: 61436
- Danışmanlar: DOÇ. A. NURİ İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma çalışması, ünlü Alman çağdaş besteci ve müzisyeni Paul Hindemith'in 2 solo viyola sonatı üzerinedir. Kendisi sıradışı stili ve yenilikçi karakteri ile 20. yy. müziğinin önemli isimlerinden biridir. Eserleri çelişkili eleştirilere sebep olmuş ve onu birçok müzikal tartışmanın odağı haline getirmiştir. Bu çalışmada en ünlü eserlerinden ikisi olan Op. 25 No: 1 ve Op. 11 No:5 Solo Viyola Sonatları detaylı bir biçimde incelenmiştir. Sanatçı kişiliği, zamanın ünlü eleştirmenlerinden ve çalışma arkadaşların dan yapılan alıntılar ile tartışılmıştır. Ayrıca Türkiye'ye yaptığı ziyaret ve Ankara'da ilk devlet konservatuvan'nın kurulmasındaki katkıları da belirtilmiştir. Projenin tamamı, tarihi gerçeklere, yazılı eleştirilere, eserlerine ve kayıtlarına dayanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research project is on the life and works of the well-known contemporary German composer and performer, Paul Hindemith. He is an important figure in the music of the 20 th century owing to his extraordinary style and innovative character. His work brought about contradictory critisizm and made him subject to many musical discussions. In this project, the two most well-known pieces of Hindemith, namely the Op.25No. 1 and Op. 11 No. 5. Solo Viola Sonatas, are thoroughly studied. His musical character is discussed with citations from famous critics and his fellow colleagues. As a secondary objective, his visit to Turkey and his influence on the foundation of the State Conservatory in Ankara is mentioned. The whole project is based on historical facts, written critics, works and recordings concerning Hindemith and his works.