Farklı potasyum ve kükürt dozlarının şeker mısırın (Zea mays saccharata Sturt.) agronomik ve teknolojik özelliklerine etkisi
The effect of different potacium and sulfur doses on agronomic and technological properties of sugar corn (Zea mays saccharata Sturt.)
  1. Tez No: 614381
  2. Yazar: YASEMİN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma şeker mısırda uygulanan farklı potasyum (0, 10, 20 kg/da) ve kükürt (0, 10, 20 kg/da) dozlarının agronomik ve teknolojik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama arazisine 2016 yılında kurulan deneme; tesadüf blokları desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada gerek potasyum gerekse kükürt tek ve interaksiyon olarak değerlendirildiğinde tepe püskülü çıkarma süresi 50-53 gün, koçan püskülü çıkarma süresi 57-60 gün, bitki boyu 182.33-190.33 cm, yaprak sayısı 9.13-10.63 adet, ilk koçan yüksekliği 37.13-50.16 cm, koçan çapı 3.94-4.37 cm, kavuzlu koçan uzunluğu 27.26-31.20 cm, taze koçan verimi kg/da 1976-2272, taze tane verimi kg/da 535.16-902.41, koçanda tane sayısı 472-546 adet, bin tane ağırlığı 126.6-163.3 g, tanede kuru madde oranı %89.80-90.74, tanede nişasta oranı %55.96-58.70, tanede yağ oranı %14.47-15.39 bu parametreler üzerine etkisi istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of different doses of potassium (0, 10, 20 kg/da) and sulfur (0, 10, 20 kg/da) on sugar agronomic and technological properties. Ordu University Faculty of Agriculture research and application area established in 2016 trial; 3 repetitions according to randomized block design. When both potassium and sulfur were evaluated as single and interaction, peak tuft removal time was 50-53 days, cob tuft removal time was 57-60 days, plant height was 182.33-190.33 cm, number of leaves was 9.13-10.63, first cob height was 37.13-50.16, cob diameter 3.94-4.37 cm the length of the cob is 27.26-31.20 cm, fresh cob yield kg/da 1976-2272, fresh grain yield kg/da 535.16-902.41, the number of grain in the cob 472-546 pieces, a thousand grain weight 126.6-163.3 g, the dry matter content of the grain 89.80-90.74%, grain starch rate 55.96-58.70%, grain oil content 14.47-15.39% on the effect of these parameters were found to be statistically insignificant. According to the results obtained, the effect of sugar corn on gumless cob length 28.30-36.50 cm, plant stem diameter 2.27-2.83 cm, protein content 12.93-14.32% and crude cellulose ratio 1.17-0.81% were found to be statistically significant.