Farklı kükürt dozlarının yemlik börülce (Vigna unguiculata L.)'nın ot verimi ve ot kalitesine etkisi
Effects of different sulfur conditions on floor efficiency and effect on ot quality
  1. Tez No: 540416
  2. Yazar: ELİF KATLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE MUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada artan oranlarda uygulanan kükürtün (0, 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 g ekimle birlikte) yem börülcesi Ülkem'in (Vigna unguiculata L.) ot verim ve kalite üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme, Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak, iki yıl süreyle 2015 ve 2016 da yürütülmüştür. Çalışmada kükürt dozlarının, bitki boyu, gövde çapı, kuru ot verimi, protein verimi ve bazı besin içerikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda çalışmanın birinci yılında belirlenen ortalama bitki boyu değeri (49.0 cm) ikinci yıldan (39.2 cm) daha yüksek bulunmuştur. Kuru ot ve protein verimleri sırasıyla birinci yıl 612.0 – 806.3 kg/da ve 91.4 – 140.1 kg/da, ikinci yıl 409.1 – 618.6 kg/da ve 73.2 – 132.2 kg/da, iki yılın ortalamasında ise 510.5 – 665.9 kg/da ve 82.3 – 132.8 kg/da arasında değişim göstermiştir. ADF ve NDF içeriklerinin iki yılın ortalamasında sırasıyla % 26.7 – 29.4 ve % 31.7 – 34.6 arasında olduğu tespit edilmiştir. Fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum oranları 2015 ve 2016 yıllarında sırasıyla % 0.38, 2.02, 1.33, 0.37 ve 0.38, 2.62, 1.54, 0.47 arasında değişim göstermiştir. İncelenen tüm mineral madde değerleri çalışmanın ikinci yılından birinci yılından yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of increasing sulfur doses (0, 5, 10, 15, 20, 25 and 30 g planting) on yield and quality of the feeder corn (Vigna unguiculata L.) were investigated. The experiment was carried out in the 2015-2016 raising season in the experimental fields of the Faculty of Agriculture of Yozgat Bozok University, in three replications, according to the Split Parcel Trial Design in Random Blocks. Effects of sulfur doses, plant height, stem diameter, hay yield, protein yield and nutrient contents on the study were investigated. The average plant height (49.0 cm) determined in the first year of study was higher than the second year (39.2 cm). Hay and protein yield was ranged from 612.0 – 806.3 kg/da and 91.4 – 140.1 kg/da in 2015, 409.1 – 618.6 kg/da and 73.2 – 132.2 kg/da in 2016,510.5 – 665.9 kg/da and 82.3 – 132.8 kg/da averaged years, respectively. ADF and NDF content in averaged years ranged from 26.7 – 29.4 % and 31.7 – 34.6 %, respectively. Phosphorus, potassium, calcium and magnesium content was determined 0.38, 2.02, 1.33, 0.37 % and 0.38, 2.62, 1.54, 0.47 %, respectively. All the mineral content determined in second year was higher than first year.