Genel seçimlerde seçmen tercihinde değerlerin rolü (Aydın ili örneği)
The role of values in voter choice in general elections (The case of Aydın province)
- Tez No: 614419
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada genel seçimlerde değerlerin seçmen tercihleri üzerindeki etkilerinin bazı demografik değişkenler ışığında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Aydın ilinde yaşayan ve yaş grubu 18'in üzerinde bulunan 344 kadın ve 366 erkek olmak üzere toplam 707 seçmenin sahip oldukları değer algılarının genel seçim tercihleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Seçmen tercihlerinde değerlerin rolünü ölçmek amacıyla“Portre Değerler Anketi”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların veri analiz sürecinde SPSS 22.0 veri analiz programında sosyo-demografik soruların analizi yüzdelik düz frekans tabloları ile betimsel analizleri yapılmıştır. One-way anova analizi ile demografik değişkenlere göre anlamlı fark olup olmadığı test edilmiştir. Çalışmada tespit edilen farklılığın hangi grup ya da gruplardan kaynaklandığını belirlemek üzere ''tukey'' testi yapılmıştır. Ayrıca iki grup arasında anlamlı fark olup olmadığını test etmek amacıyla t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda seçmenlerin değer algılarının oy verme davranışı üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of values on voter preferences in general elections in the light of some demographic variables. In this context, it was aimed to evaluate the effects of value perceptions on the general election preferences of a total of 707 voters, 344 females and 366 males, who are over 18 years of age in Aydın. The re Portrait Values Survey"was used to measure the role of values in voter preferences. In the data analysis process of the findings obtained in the study, the analysis of socio-demographic questions in the SPSS 22.0 data analysis program was carried out with percentage flat frequency tables and descriptive analyzes. One-way anova analysis was used to test whether there was a significant difference according to demographic variables. The tukey test was performed to determine the group or groups from which the difference was determined. In addition, t-test was used to test whether there was a significant difference between the two groups. At the end of the study, it was determined that the voters' perception of value had a significant effect on voting behavior.