The role of language and language politics in the construction of collective identity: A case study on the Zazaki journal 'Vate' (1997-2003)
Kolektif kimlik inşasında dil ve dil politikalarının rolü: Zazaca dergi 'Vate' üzerine bir vaka çalışması (1997-2003)
  1. Tez No: 614611
  2. Yazar: GÜL HÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sosyoloji, Tarih, Linguistics, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, Zazaca yayınlanan Vate dergisinin yayın dönemi olan 1997-2003 yılları arasını incelemektedir. Dergi yayınlanmaya devam ettiğinden, bu çalışma derginin Stockholm'de yayınlanan ilk dönemi ile sınırlandırılmıştır. Tezde ayrıca, derginin kurucusu olan dil topluluğunun, yani Grûba Xebate ya Vateyî'nin (Vate Çalışma Grubu), kısa bir tarihçesi de aktarılacaktır. Bu çalışmanın temel sorusu ise şudur: Kürt gruplarının milliyetçi heveslerinin artmasıyla birlikte, Vate dergisi Kürt ulusal kimlik inşasında nasıl bir rol oynadı? Derginin editör kadrosunun Zazaca'nın Kürtçenin bir lehçesi olduğu yönündeki görüşünün merkezi bir ilke olarak kabul edildiği önermesi önemlidir. Bu önermeye dayanarak, Vate'in Kürt ulusal kimliğinin inşasına katkısının daha iyi anlaşılması için derginin ana özellikleri tez boyunca tartışılacaktır. Bu çalışmanın odak noktası Vate dergisi olduğundan, derginin temel özellikleri Kürt kimliğinin teşvik edilmesi ana teması göz önünde bulundurularak açıklanacaktır. Derginin 1997'de yayınlanmaya başlamasından, 2003'te basım ve dağıtım merkezinin İstanbul'a taşınmasına kadarki dönemine odaklanılacaktır. Derginin metinsel incelemesi yapılırken, Türkiye'de kimlik politikası ve kültür odaklı aktivizmin yükselişi tartışmalarına odaklanan tarihsel bağlamı da göz önünde bulundurulacaktır. Tez boyunca, Vate dergisinin Kürt ulusal kimliğinin inşasındaki önemli rolü yalnızca metin analizine değil, Vate grubu üyelerinin anlatılarına da yer vererek tartışılacaktır. Vate dergisi ve grubunun bazı kurucu üyeleriyle yapılan mülakatlar, Vate'nin Kürt ulusal kimlik inşasındaki rolünün daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the history of a Zazaki periodical called Vate from its emergence in 1997 to 2003. Since the journal is currently kept published, the study is limited to the first period of Vate which emerged in Stockholm, Sweden. Being the founder of the journal, a brief history of the language group called Grûba Xebate ya Vateyî (Vate Study Group; hereafter the VSG) will be detailed as well. The question underlying this study is as follows: In the increasing nationalist fervor of the Kurdish organizations, what role did the Vate journal play in the construction of Kurdish national identity? Of crucial importance to the response to this question is that the assertion of Zazaki as a Kurdish dialect is currently considered the central principle for the editorial staff of the Vate journal. Based on this premise, the major characteristics of the journal will be discussed in order to get a better understanding of Vate's contribution to the promotion of the Kurdish national identity. As the focus of this thesis is the Vate journal, major characteristics of the journal will be detailed in considering the promotion of Kurdish identity. The period from the emergence of the journal in 1997 to 2003 – when printing and distribution of the periodical were moved to Istanbul, will be analyzed. While the textual analysis of the journal, this first period will be considered with a brief history of language politics in Turkey and the rise of cultural activism. Through the thesis, the crucial role of the Vate journal in Kurdish national identity will be discussed based on not only the text analysis but also on the narratives of some VSG members. The interviews with some founding members of both the Vate journal and the VSG provided a better understanding of Vate's position in the construction of Kurdish national identity.