Articulation of Kurdish identity through politicized music of koms
Komların siyasal müziği dolayımıyla Kürt kimliğinin eklemlenmesi
  1. Tez No: 262547
  2. Yazar: BÜNYEM SİYNEM EZGİ SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DR. BARIŞ ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Music, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez, 1990'larda kurulan Ku?rt mu?zik gruplarının (komların) yaptığı siyasal mu?ziğin Ku?rt kimliğinin kurulumundaki rolu?nu? inceliyor. Siyaset ve mu?zik arasındaki ilişki, milliyetçilik ile mu?zik arasındaki ilişki ve siyasal hareketlerin mu?zik ile ilişkilenmesi çerçevesinde incelenmekte. Komların siyasal mu?ziği yoluyla hareket, amaçlarını ve mu?cadelesini anlatmış, kitleleri mobilize etmeyi hedeflemiştir. Buna ek olarak mu?zik, hareketin kolektif kimliğinin ve Ku?rt kimliğinin kurulması için bir alan haline gelmiştir. Ku?rt hareketi, ulusal kimliğin kurulumunda ulus devletin sahip olduğu kurumsal ve ideolojik araçlara sahip olmadığı için, mu?zik önemli bir rol oynamıştır. Ku?rt halk mu?ziğinin modernleşmesiyle, otantik ve modern bir kimlik kurulmuştur. Ayrıca, şarkılardaki siyasal şarkı sözleri yoluyla ortak dil, ortak tarih ve hayali vatan kurulmuş, popu?lerleştirilmiş ve kutsanmıştır. Karşı hegemonik duruşlarına rağmen, komlar hegemonik söylemlerin öğelerini eklemlemişlerdir de.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the role of politicized music of Kurdish music groups (koms) that emerged in the 1990s in the construction of Kurdish identity. The relation between politics and music is analyzed in the framework of the relation between nationalism and music and political movements' relation to music. Through koms' politicized music, the movement communicated its cause, told the struggle of the movement and aimed to mobilize the masses. In addition to this, music has functioned as a field where the collective identity of the movement as well as the Kurdish identity is constructed. As the Kurdish movement did not possess the institutional and ideological apparatuses of the national state in its national identity construction process, music started to play an important role. Through modernization of Kurdish folk music, the identity is constructed as a modern and authentic one. In addition, with the political lyrics of the songs, the national elements such as common language, common history and the imagined territory are constructed, popularized, and canonized. Despite their counter-hegemonic position, koms have articulated elements of the hegemonic discourses as well.