Alp kayağı antrenmanlarının oksidatif stres ve antioksidan düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of alpine ski trainings on oxidative stress and antioxidant levels
  1. Tez No: 614793
  2. Yazar: DURAN DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada alp kayakçılarının rutin olarak gerçekleştirdikleri büyük slalom ve slalom antrenmanları süresince oluşan total oksidan seviyesi (TOS) ve total antioksidan seviyesi (TAS) değerlerinde gözlenecek değişimlerin incelenmesi planlandı. Çalışmaya alp disiplini yarışmaları deneyimine sahip, 18 yaş üzerinde 20 erkek gönüllü sporcu katıldı. İlk olarak gönüllülerin yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi ve MaxVO2 değerleri tespit edildi. Daha sonra, gönüllülere Erciyes Kayak Merkezinde uluslararası standartlara uygun yarışma pistinde, beş gün arayla büyük slalom antrenmanı ve slalom antrenmanı uygulandı. Her iki antrenmandan önce ve sonra gönüllülerden 5ml kan örnekleri alınarak TOS ve TAS değerleri tespit edildi. Elde edilen veriler SPSS 20 programında değerlendirilerek, antrenman öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırılmasında non-parametrik test olan Wilcoxon Signed Ranks Test kullanıldı. Gönüllülerin büyük slalom antrenman öncesi TOS değerleri 7.94 (7.50-8.58) µmol H2O2 Equiv/L iken büyük slalom antrenman sonrasında 8,42 (7,54-9,22) µmol H2O2 Equiv/L olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0,05). Slalom antrenmanı öncesindeki TOS değerleri 7,14 (6,70-7,72) µmol H2O2 Equiv/L iken antrenman sonrasında 6,88 (6,26-8,02) µmol H2O2 Equiv/L olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to investigate the changes to be observed in total oxidant level (TOS) and total antioxidant levels (TAS) occuring during giant slalom and slalom trainings performed by alpine skiers routinely. Twenty male volunteer athletes who are over the age of 18 and are experienced in alpine competitions participated in the study. Firstly, age, height, body weight, body mass index and MaxVO2 values of the volunteers were determined. Then, giant slalom training and slalom training were applied to the volunteers on the ski-run at Erciyes Ski Center being in accordance with international standards one in every five days. Before and after both training sessions, 5ml blood samples were taken from the volunteers and TOS and TAS values were determined. The data obtained were evaluated by SPSS 20 program and Wilcoxon Signed Ranks Test, which is a non-parametric test, was used to compare pre- and post-training values. While the TOS values of volunteers before giant slalom training were 7.94 (7.50-8.58) µmol H2O2 Equiv/L, it was detected that TOS values became 8.42 (7.54-9.22) µmol H2O2 Equiv/L after giant slalom training and the difference was not statistically significant (p> 0.05). While TOS values before slalom training were 7.14 (6.70-7.72) µmol H2O2 Equiv/L, it was detected that TOS values became 6.88 (6.26-8.02) µmol H2O2 Equiv/L after training and the difference was not statistically significant (p> 0.05).