Vapreotid'in tau ilişkili nörodejenerasyona etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vapreotide on tau related neurodegeneration
  1. Tez No: 614839
  2. Yazar: EBRU UZUNHİSARCIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) nöron ve sinapsların kaybıyla karakterize ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu tez çalışmasında somatostatinerjik ileti ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkiden yola çıkılarak somatostatin analoğu olan Vapreotid'in Alzheimer patolojisi üzerindeki etkinliği ve etki mekanizmasının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, SH-SY5Y hücre hattına pcDNA3.1 vektörüne klonlanan MAPT geni ve transfeksiyon ajanı kullanılarak tau transfeksiyonu işlemi gerçekleştirildi. Hücre canlılığı ve antagonizma deneyleri için gerçek zamanlı hücre analizörü (GZHA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a progressive neurodegenerative disease characterized by loss of neurons and synapses. The aim of this thesis is to investigate the effect of somatostatin analogue Vapreotide on Alzheimer's pathology and mechanism of action based on the relationship between somatostatinergic transmission and cognitive functions. In this study, tau transfection was performed using the MAPT gene cloned into the PCDNA3.1 vector and transfection reagent into the SH-SY5Y cell line. Real-time cell analyzer (RTCA) was used for cell viability and antagonism experiments.