Multiple sklerozlu hastalarda özürlülük durumu, cinsel disfonksiyon ve yaşam kalitesı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between disability, sexual dysfunction and qualty of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 614886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma MS'li hastalarda özürlülük durumu, cinsel disfonksiyon ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve analitik nitelikte olan bu araştırma Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Nöroloji polikliniğinde 15.09.2017-15.09.2018 tarihleri arasında 150 MS hastası ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, hasta tanıtım formu, Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS=Expanded Disability Status Scale), Multipl Skleroz Yaşam Kalite Ölçeği (MSQOL-54=Multiple Sclerosis Quality of Life-54) ve Multiple Skleroz Yakınlık ve Cinsellik Anketi (MSISQ-19=Multiple Sclerosis Intimacy and sexuality Questionnaire-19) kullanılmıştır. Çalışmada hastaların yaş ortalaması 36.9 ±10.0'dır. Hastaların MSQOL-54 ölçeği puan ortalaması 51.1±19.0 olup, ölçeğin fiziksel boyut puan ortalaması 51.0±20.2 ve bilişsel boyut puan ortalaması 50.9±19.3'dur. MSISQ-19 ölçeği puan ortalaması 51.4±15.1 olup, ölçeğin primer alt boyut puan ortalaması 13.8±5.1, sekonder alt boyut puan ortalaması 25.09±6.94 ve tersiyer alt boyut puan ortalaması 12.7±4.9'dur. Hastaların EDSS skoru puan ortalamasının 2.0±1.4 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated to determine the relation between disability status, sexual function and quality of life in patients with MS. This descriptive and analytical study conducted in the Outpatient Clinic of Neurology at Erciyes University Health Application and Research Center with 150 MS patients between the dates 15.09.2017-15.09.2018. As a data collection tool, patient identification form, Extended Disability Status Scale (EDSS), Multiple Sclerosis Quality of Life Scale (MSQOL-54) and Multiple Sclerosis Proximity and Sexuality Questionnaire (MSISQ-19) were used. In this study the average age is 36.93 ± 10.01. The mean score of the patients's MSQOL-54 scale was 51.13 ± 19.09, the mean score of the physical dimension of the scale was 51.0 ± 20.2 and, the mean score of the cognitive dimension was 50.9 ± 19.3. The mean score of the MSISQ-19 scale was 51.4 ± 15.1, the mean score of primary dimension of the scale was 13.8 ± 5.1, the mean score of secondary dimension was 25.09 ± 6.94 and, the mean score of tertiary dimension was 12.7 ± 4.9. EDSS score of the patients is seen as 2.0 ± 1.4.