Diz osteoartriti olan bireylere diz bölgesine lokal olarak uygulanansarı kantaron yağının ağrı şiddetine ve fiziksel fonksiyonlara etkisi
Effect of ST. john's wort oil locally applied to knee on pain severity and physical functions in individuals with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 614893
  2. Yazar: DENİZ ZEYNEP SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Osteoartrit (OA) yaygın romatizmal bir hastalıktır. Bu çalışma diz OA olan bireylere diz bölgesine sarı kantaron yağının üç hafta süresince günde üç kez lokal olarak sürülerek uygulanmasının bireylerin ağrı şiddetine ve fiziksel fonksiyonlara etkisini belirlemek amacıyla, kantitatif (randomize kontrollü) ve kalitatif çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma 30 sarı kantaron yağı (müdahale grubu), 30 zeytinyağı (plasebo kontrol grubu) grubunda olmak üzere toplam 60 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada kurum izni, etik kurul onayı ile bireylerin bilgilendirilmiş gönüllü olurları alınmıştır. Araştırmada veriler, hasta tanıtım formu, Visual Analog Skala (VAS), WOMAC Osteoartrit İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna sarı kantaron yağı uygulaması, plasebo kontrol grubuna zeytinyağı uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci haftasının sonunda hastalara ev ziyaretleri yapılarak VAS ağrı ölçeği uygulanmış, uygulamanın üçüncü haftasının sonunda (dördüncü izlem) bireyler poliklinik kontrolüne çağırılmış; VAS ağrı ölçeği ve WOMAC Osteoartrit İndeksi tekrar uygulanmıştır. Karşılaştırmalarda p0.05), üçüncü ve dördüncü izlem puanları arasında fark olduğu ve müdahale ve plasebo kontrol grubundaki bu farkın anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a common rheumatic disease. This study was conducted as a quantitative (randomized controlled) and qualitative study in order to determine the effect of local administration of St. John wort oil three times a day for three weeks on knee OA to individuals with knee OA. The study was carried out with a total of 60 patients, 30 of which were St John wort oil (intervention group) and 30 of which were olive oil (placebo control group). Informed consent of the individuals was obtained with the permission of the institution and approval of the ethics committee. Data were collected using patient identification form, Visual Analogue Scale (VAS) and WOMAC Osteoarthritis Index. St. John wort oil was applied to the intervention group and olive oil was applied to the placebo control group. At the end of the first and second weeks of the study, home visits were made to the patients and VAS pain scale was applied. At the end of the third week (fourth follow-up), individuals were called to the policlinic control; VAS pain scale and WOMAC Osteoarthritis Index were reapplied. In the comparisons, p 0.05), there was a difference between the third and fourth follow-up scores and this difference was significant in the intervention and placebo control groups.