Türk bürokrasisinde otonomi
Autonomy in the Turkish bureaucracy
  1. Tez No: 61491
  2. Yazar: ÇAĞATAY GÖKHAN ÖRS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu tez Türk bürokrasisinin bugünkü durumunu otonomi kavramıyla ilişkisi bağlamında ele alınmıştır. Türk Bürokrasisinin bugünkü niteliklerini yeterli düzeyde değerlendirebilmek için kavramsal ve tarihsel düzeylerde tespitler yapılmıştır. Çalışmamın kavramsal çerçevesi; örgütsel yapı, Bürokrasi ve otonomi den oluşmuştur. Örgüt kavramı açıklanıp ve tarihsel olarak araştırıldıktan sonra çözümlenmiştir. Bürokrasi nin de tarihsel olarak gelişim aşamaları incelenmiştir. Bürokrasi modelleri ve tipleri belirtilirken Türk bürokrasisinin tarihsel gelişimi ele alınarak Osmanlı öncesi ve Cumhuriyet dönemi bürokrasisi incelenmiştir. Otonomi kavramı ayrıca ele alınarak farklı tanımlarla bürokrasi ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde de kuramsal çerçeve ve Yöntem belirlendikten sonra uygulamayla ilgili kurumlar hakkında bilgi verilmiştir. Son kısımda da sonuçları değerlendilmiştir. 84
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AUTONOMY IN THE TURKISH BUREAUCRACY This thesis is concerned with the present state or the Turkish Bureaucracy in terms of its relation to the concept or autonomy, In order to evaluate the present characteristics of Turkish Bureaucracy in an adequate level conceptual and historical analyses are developed. Conceptual framework of the study consists or organizational structure, Bureaucracy and autonomy. Primiraly organization is clarifed conceptually and the historical significance or it is taken into consideration. Then historical stages of the development of bureacucracy is analysed. When Models and types or bureaucracy are indicated In this sense the pre-ottoman and Republican period bureaucracy are considered. The concept or autonomy is spesifically examined and its relation bureaveracy is determined with the different definitions or bureaucracy, In the second chapter after clarifying theoretical framework and metodology or the emprical study an information is provided about organizations related with the study. At the end emprical data are analysed. 85