Spinal nükleoplasti uygulamalarının klinik değerlendirmesi ve sonuçları
Clinical evaluation and result of spinal nucleoplasty technigue
- Tez No: 614912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH BADEMCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Nükleoplasti, uygun vakalarda etkin bir minimal invaziv tedavi seçeneğidir. Bu klinik çalışmada, lomber diskopati olgularında perkütan nükleoplasti uygulamalarının; etkinliği yan etkileri ve komplikasyonl arının klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmes i amaçlanmıştır. Lomber nükleoplasti uygulaması planlanan 30 hasta çalışmaya alındı. Preoperatifpostoperatif değerlendirme, spinal nükleoplasti uygulamaları olgu rapor fonnu ile takip edildi. İşlem sonrası, disk yapısındaki değişiklikler radyolojik olarak, lomber Manyetik Rezonans Görüııtül eme (MRG) ve DifLizyon Manyetik Rezonans Görüntülerne ile değerlendirildi. İstatiksel analiz için; paired ve independent samples Student's t testi, Pearson korelasyon anal izi ve Maıın-Whitney U testi kullanıldı. Veriler ortalama ± ve p değeri 0,05 olarak alındı. Hastaların lomber MRG'lerinde nükleoplasti uygulanan hemiye A-P çap preoperatif 1,80-4,90 rom (3,37±0,83); postoperatif i , i 0-4,70 rom (3 ,09±0,9) arasında o lup dekompresyon ile anlam lı (p=0,00 i) azalma elde edilmiştir. İki korpus arasındaki mesafe, preoperatif 7,50-1 5,60 mm (I 1,08±1,66), postoperatif 7,80-15,80 ının (11,58±1,63) olarak ö lçül m üş, disk yüksekliklerinde istatistiksel olarak anlan1lı (p=
Özet (Çeviri)
Nudeoplasty is an effective minimally invasive treatment modality for selected patients. in this study, we aimed to evaluate efficacy, si de effects and complications of nudeoplasty technique for lumbar discopathy. 30 patients were induded in the study for who m lumbar nudeoplasty was planned. Preoperative and postoperative evaluations of the patients were performed with a case report form for spinal nudeoplasty. After each process, changes in disc morphology were assessed radiologicaııy with magnetic resonans imaging (MRI) and diffusion magnetic resonans imaging techniques. Statistical analayses were performed with paired and independent samples Student's T-test, Pearson correlation analysis and Mann-Whitney U tests. Mean p values were regarded as 0.05, and mean values were expressed as ±. On lumbar MR! views the A-P diameter of hemiated discs were calculated as 1.80- 4,90 mm (3.37±0.83) preoperatively, 1.10-4.70 mm (3.09±0.9) postoperatively. Reduction in disc diameters were statistically significant (p=0.001). The distanee between two vertebra corpuses were 7.50-15.60 mın (I 1.08±1.66) preoperatively and 7.80- 15.80 mm (I 1.58±1.63) posteoperatively, and the increase in disc heights were statistically signifieant (p=