Arteriyel sertlik (Stiffness) ve arteriyel elastisite kaybı ile koroner arter hastalığı riski ve yaygınlığı arasındaki ilişki
The correlation between the risk and the severity of coronary arterial disease and loss of arterial elasticity
- Tez No: 614911
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM KUMBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Klinik belirtileri oluşmadan önce aterosklerozu saptamak için kullanılan metotlardan birçoğu endotel disfonksiyonunu saptamaya yöneliktir. Bu çalışmada endotel disfonksiyonunun bir göstergesi olan arteriyal sertlik (stiffness) ile koroner arter hastalığının varlığı ve yaygınlığı arasındaki ilişki araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kardiyoloji polikliniğinde yapılan tetkikler sonucu koroner anjiyografi kararı alınmış 108 hasta dahil edildi. Hastalara koroner anjiyografi uygulandığı gün içinde, supin pozisyonda, aplanasyon tonometri yöntemiyle sağ ve sol radiyal arter üzerinden arteriyel sertlik (stiffness) ölçümleri yapıldı. Koroner arter hastalığı varlığı ve yaygınlığı ile arteriyel sertlik (stiffness) ölçümleri arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Most of the methods used to diagnose the atherosclerosis in its preclinical stage are directed to evaluate the endothelial dysfunction. In this study, the correlation between the presence or extent of coronary artery disease and the arterial stiffness as a predictor of the endothelial dysfunction is assessed. Material and Methods: This study includes 108 patients who had been decided to have a coronary angiography as a result of clinical evaluation in cardiology outpatient units. Within the day of coronary angiography had performed arterial stiffness parameters were measured from right and left radial arteries with applanation tonometry method at supine positions. Correlation between the presence or extent of coronary artery disease and the arterial stiffness was assessed.