Rule based distributed data-service model
Kural tabanlı dağıtık veri-servisi modeli
  1. Tez No: 614915
  2. Yazar: ECE ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM BAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, bulut tabanlı heterojen veri hizmeti mimarisi için kural tabanlı bir veri yönetim sistemi önerilmiştir. Günümüz veri yönetim sistemlerinde, güvenilir bir sistem elde edebilmek için, çok sayıda web servisinin ve bu servislerle hızlı ve doğru şekilde iletişim kuran kapsamlı bir kontrol mekanizmasının olması önemlilik arz etmektedir. Bu şartlara ulaşmak için, sistemin farklı servislerin veri güncellemesi sırasında daha iyi verimlilikle ve daha kısa sürede çalışması gerekir. Bu nedenle, önerilen kurala dayalı sistem, web servisleriyle düzenli olarak iletişim kurar ve belirtilen kuralları sırayla işler. Bu mekanizmaları yönetmek için kullanılan yaygın haberleşme yöntemlerinden biri de kuyruklama modelidir. Bu tezde, mekanizmanın daha iyi çalışabilmesi için çok katmanlı bir kuyruklama modeli önerilmiştir. Bu çalışmada önerilen veri yönetim sistemi üç ana bölümden oluşmaktadır; kullanıcı yönetimi, kural yönetimi ve kural işlemedir. Bu bölümler yüksek güvenlik ihtiyacı duyan heterojen veri servislerini içerir. Sistem koruması için, sistem güvenliği iki seviyeli bir koruma mekanizması ile sağlanmaktadır. Bu seviyeler kimlik doğrulama ve yetkilendirmedir. Önerilen sistemin testi için örnek uygulama olarak Enstitü Yönetim Kurulu Kararları Sistemi (EYKKS) tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Kural tabanlı yaklaşımın sınırları bu uygulama ile test edilmiştir. Bu uygulamanın modüllerinin karşılaştırmalı performans analizi, uygun performans ölçütleriyle verilmiştir. Önerilen kuyruklama modeli, ölçeklenebilirlik ve tepkime süresi açısından FIFO modeli ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonuçlarına göre önerilen modelin FIFO'dan daha başarılı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a rule-based data management system for cloud-based heterogenous data service architectures. Management of a scalable data service architecture requires an overarching control mechanism that communicates with a large number of web services quickly and accurately in a reliable manner. The system has to be worked with less time and better efficiency during data update of different services to reach these conditions. Hence, the proposed rule-based system communicates with the web services regularly and processes the designated rules sequentially. One of the common communication methods used to manage the requests in a service architecture is the queuing model. In this thesis, a multilayer service queue model is proposed for the mechanism to work better. In this study, the service management system consists of three main parts; user management, rule management, and rule processing. These parts contain heterogeneous data services needing high security. For this reason, system safety is provided with a two-level protection mechanism which are authentication and authorization. A special application; Graduate School Board Decision Managements System (GSBDMS) is designed implemented for proof of concept. The limits of the rule-based approach are tested with this application. A comparative performance analysis of the modules is given with proper performance metrics. The proposed queuing model is compared with FIFO for its suitability as the communication mechanism. The performance results reveal that the proposed model is better than FIFO in terms of scalability and response time.